Plugins - Translate WordPress with GTranslate - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (229 entries)

en: We try to help everyone as time permits.
nl: We proberen iedereen te helpen als de tijd het toelaat.

en: WordPress Forum Support
nl: WordPress forum ondersteuning

en: Forum Support (free)
nl: Forum ondersteuning (gratis)

en: Live Chat (for paid plans and pre-sales questions)
nl: Live chat (voor betaalde abonnementen en pre sales vragen)

en: Wrapper selector CSS can be used to render the language selector inside matching elements.
nl: Wrapper selector CSS kan worden gebruikt om de taal selector binnen overeenkomende elementen weer te geven.

en: Language codes for lang attribute are case sensitive. The full list can be found on <a href="https://gtranslate.io/supported-languages" target="_blank" rel="noreferrer">https://gtranslate.io/supported-languages</a>
nl: Taal codes voor het attribuut lang zijn hoofdlettergevoelig. De volledige lijst is te vinden op <a href="https://gtranslate.io/supported-languages" target="_blank" rel="noreferrer">https://gtranslate.io/supported-languages</a>

en: Valid values for widget_look attribute are <b>flags</b>, <b>flags_code</b>, <b>flags_name</b>, <b>lang_codes</b>, <b>lang_names</b>.
nl: Geldige waarden voor widget_look attribuut zijn <b>flags</b>, <b>flags_code</b>, <b>flags_name</b>, <b>lang_codes</b>, <b>lang_names</b>.

en: It is mainly used to easily place individual language links inside menu items. For example you can create a menu item with URL = #, Navigation Label = Spanish and Description = <code>[gt-link lang="es" label="Spanish" widget_look="flags_name"]</code> and a single menu item will appear to change the language to Spanish.
nl: Het wordt voornamelijk gebruikt om gemakkelijk individuele taal links in menu items te plaatsen. Je kunt bijvoorbeeld een menu item maken met URL = #, navigatie label = Spaans en beschrijving = <code>[gt-link lang="es" label="Spaans" widget_look="flags_name"]</code> en een enkel menu item zal verschijnen om de taal te veranderen in Spaans.

en: <code>[gt-link lang="en" label="English" widget_look="flags_name"]</code> shortcode can be used to render individual language links.
nl: [<code>gt-link lang="en" label="English" widget_look="flags_name"]</code> shortcode kan worden gebruikt om individuele taal links weer te geven.

en: You can use additional widget_look attribute to place a specific selector, for example <code>[gtranslate widget_look="popup"]</code>. Valid values are <b>float</b>, <b>dropdown_with_flags</b>, <b>popup</b>, <b>dropdown</b>, <b>flags</b>, <b>flags_dropdown</b>, <b>flags_name</b>, <b>flags_code</b>, <b>lang_names</b>, <b>lang_codes</b>, <b>globe</b>.
nl: Je kunt een extra widget_look attribuut gebruiken om een specifieke selector te plaatsen, bijvoorbeeld <code>[gtranslate widget_look="pop-up"]</code>. Geldige waarden zijn <b>float</b>, <b>dropdown_with_flags</b>, <b>pop-up</b>, <b>dropdown</b>, <b>flags</b>, <b>flags_dropdown</b>, <b>flags_name</b>, <b>flags_code</b>, <b>lang_names</b>, <b>lang_codes</b>, <b>globe</b>.

en: In theme files you can call <code>echo do_shortcode('[gtranslate]');</code> in PHP context.
nl: In thema bestanden kun je <code>echo do_shortcode('[gtranslate]');</code> aanroepen in PHP context.

en: You can use <code>[gtranslate]</code> inside posts, menu items or anywhere else.
nl: Je kunt <code>[gtranslate]</code> gebruiken in berichten, menu-items of waar dan ook.

en: <code>[gtranslate]</code> shortcode can be used anywhere on your website.
nl: [<code>gtranslate]</code> shortcode kan overal op je site gebruikt worden.

en: You can use GTranslate Widget in any pre-defined widget locations.
nl: Je kunt GTranslate widget gebruiken in elke vooraf gedefinieerde widget locaties.

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites.
nl: Toon zwevende taal keuze optie is de gemakkelijkste en geschikt voor de meeste sites.

en: Language selector positioning tips
nl: Tips voor het plaatsen van de taal kiezer

en: Globe color
nl: Wereldbol kleur

en: Hide current language:
nl: Verberg de huidige taal:

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Globe size
nl: Wereldbol grootte

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Top
nl: Bovenkant

en: Right
nl: Rechts

en: Left
nl: Links

en: Open direction
nl: Open richting

en: If you are not using this option make sure it is empty or has the default value to not have additional unused code on your front-end. Default value for Wrapper Selector is <code>.gtranslate_wrapper</code>
nl: Als je deze optie niet gebruikt, zorg er dan voor dat deze leeg is of de standaard waarde heeft om geen extra ongebruikte code op je front end te hebben. Standaard waarde voor wrapper selector is <code>.gtranslate_wrapper</code>

en: If you want the language selector to appear inside a particular HTML element on your page then this option is for you. You simply need to write a CSS selector to point to that HTML element and GTranslate will appear inside of it.
nl: Als je wilt dat de taalkiezer binnen een bepaald HTML element op je pagina verschijnt, dan is deze optie iets voor je. Je hoeft alleen maar een CSS selector te schrijven om naar dat HTML element te verwijzen en GTranslate zal erin verschijnen.

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites. It is best for <b>Float</b>, <b>Nice dropdown with flags</b>, <b>Popup</b>, <b>Globe</b> widget looks.
nl: Toon zwevende taal keuze optie is de makkelijkste en geschikt voor de meeste sites. Het is het beste voor <b>Float</b>, <b>Mooie dropdown met vlaggen</b>, <b>Popup</b>, <b>Globe</b> widget kijkt.

en: Other looks most likely will require additional CSS rules to match your theme design.
nl: Voor andere looks zijn waarschijnlijk extra CSS regels nodig om het ontwerp van je thema aan te passen.

en: Show in menu option is best for <b>Flags</b>, <b>Flags with language name</b>, <b>Flags with language code</b>, <b>Language names</b>, <b>Language codes</b> widget looks.
nl: Toon in menu optie is het beste voor <b>Vlaggen</b>, <b>Vlaggen met taalnaam</b>, <b>Vlaggen met taalcode</b>, <b>Taalnamen</b>, <b>Taal codes</b> widget weergave.

en: Select language label
nl: Selecteer taal label

en: Enable CDN
nl: CDN inschakelen

en: Native language names
nl: Naam moeder taal

en: Edit config.php
nl: Bewerk config.php

en: Translation debug mode is ON.
nl: Vertaal foutopsporingsmodus is ingeschakeld.

en: View debug.txt
nl: Bekijk debug.txt

en: Please note that sensitive information can be written into gtranslate/url_addon/debug.txt file, which can be accessed publicly. It is your responsibility to deny public access to it and clean debug information after you are done.
nl: Houd er rekening mee dat gevoelige informatie kan worden weggeschreven in het bestand gtranslate/url_add-on/debug.txt, dat publiekelijk toegankelijk is. Het is je verantwoordelijkheid om publieke toegang hiertoe te ontzeggen en debug informatie op te schonen nadat je klaar bent.

en: Email translation debug mode is ON.
nl: E-mail vertaling foutopsporingsmodus is ingeschakeld.

note: Description of the plugin
en: Translate your website and make it multilingual. For support visit <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate Support Forum</a>.
nl: Vertaal je site en maak hem meertalig. Ga voor ondersteuning naar het <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate ondersteuningsforum</a>.

en: Flag style
nl: Vlag stijl

en: Detect browser language
nl: Browsertaal detecteren

en: Synchronize custom domains with GTranslate dashboard: https://my.gtranslate.io
nl: Aangepaste domeinen synchroniseren met GTranslate-dashboard: https://my.gtranslate.io

en: Domain
nl: Domein

en: Language
nl: Taal

en: Synchronizing...
nl: Synchroniseren...

en: Custom domains
nl: Aangepaste domeinen

en: Debug Email Translation
nl: Debug e-mail vertaling

en: Monochrome flags:
nl: Monochrome vlaggen:

en: Dropdown background color
nl: Dropdown achtergrondkleur

en: Dropdown hover color
nl: Dropdown hoveren kleur

en: Dropdown text color
nl: Dropdown tekstkleur

en: Switcher background hover color
nl: Wisselaar achtergrond hoveren kleur

en: Switcher background shadow color
nl: Wisselaar achtergrond schaduwkleur

en: Switcher background color
nl: Wisselaar achtergrondkleur

en: Switcher border color
nl: Wisselaar randkleur

en: Switcher arrow color
nl: Wisselaar pijlkleur

en: Switcher text color
nl: Wisselaar tekstkleur

en: Color options
nl: Kleuropties

en: Website Translation Quote
nl: Site vertaling quote

en: Automatic translation post-editing service and professional translations
nl: Automatische vertaling bericht bewerkings dienst en professionele vertalingen

en: Enable WooCommerce Email Translation
nl: Schakel WooCommerce e-mail vertaling in

en: Please go to <a href="
nl: Ga naar <a href="

en: GTranslate Settings
nl: GTranslate instellingen

en: User dashboard
nl: Gebruikers dashboard

en: Add hreflang tags
nl: Voeg hreflang tags toe

en: Deactivate %s plugin
nl: Deactiveren %s plugin

en: %s plugin causes conflicts with GTranslate.
nl: %s plugin veroorzaakt conflicten met GTranslate.

en: Please deactivate %s plugin
nl: Deactiveer %s plugin

en: Auto switch to browser language
nl: Automatisch overschakelen naar browsertaal

en: Try Now (15 days free)
nl: Probeer nu (15 dagen gratis)

en: We are here to make your experience with GTranslate more convenient.
nl: We zijn hier om je ervaring met GTranslate gemakkelijker te maken.

en: Priority Live Chat support
nl: Prioriteit Live Chat ondersteuning

en: Works in China
nl: Werkt in China

en: Increased international traffic and AdSense revenue
nl: Meer internationaal verkeer en AdSense inkomsten

en: Language hosting (custom domain like example.fr, example.es)
nl: Taalhosting (aangepast domein zoals example.fr, example.es)

en: Meta data translation (keywords, page description, etc...)
nl: Vertaling metadata (keywords, pagina beschrijving, enz...)

en: Search engine indexing
nl: Zoekmachine indexeren

en: Paid version advantages
nl: Betaalde versie voordelen

en: for paid plans only
nl: alleen voor betaalde abonnementen

en: Love GTranslate? Give us 5 stars on WordPress.org :)
nl: Hou je van GTranslate? Geef ons 5 sterren op WordPress.org :)

en: Popup
nl: Pop-up

en: You can have <b>neural machine translations</b> which are human level by upgrading your GTranslate.
nl: Je kint <b>vertalingen van neurale machines</b> hebben die op menselijk niveau zijn door je GTranslate te upgraden.

en: Title:
nl: Titel:

en: GTranslate language switcher
nl: GTranslate taal wisselaar

en: Reviews
nl: Beoordelingen

en: About GTranslate team
nl: Over GTranslate team

en: Compare plans
nl: Vergelijk abonnementen

en: Videos
nl: Video's

en: Useful links
nl: Handige links

en: Human level neural translations
nl: Menselijke neurale vertalingen

en: URL/slug translation
nl: URL/slug vertaling

en: Colombia flag
nl: Vlag van Colombia

en: Argentina flag
nl: Vlag van Argentinië

en: Quebec flag
nl: Vlag van Quebec

en: Canada flag
nl: Vlag van Canada

en: Language codes
nl: Taalcodes

en: Language names
nl: Taal namen

en: Flags with language code
nl: Vlaggen met taalcode

en: Flags with language name
nl: Vlaggen met taalnaam

en: Cannot update gtranslate/url_addon/config.php file. Make sure to update it manually and set correct $main_lang.
nl: Kan het bestand gtranslate/url_add-on/config.php niet updaten. Zorg ervoor dat je het handmatig update en juiste $ main_lang instelt.

en: Please add the following rules to the top of your .htaccess file
nl: Gelieve de volgende regels toe te voegen bovenin je .htaccess bestand

en: None
nl: Geen

en: Show in menu
nl: Toon in het menu

en: .htaccess file updated
nl: .htaccess bestand geüpdatet

en: Enable URL Translation
nl: URL vertaling inschakelen

en: Bottom right
nl: Rechts onder

en: Bottom left
nl: Links onder

en: Top right
nl: Rechtsboven

en: Top left
nl: Linksboven

en: No
nl: Nee

en: Show floating language selector
nl: Toon zwevende taalselector

en: Live Chat
nl: Live chat

en: You can <b>edit translations</b> by upgrading your GTranslate.
nl: Je kunt <b>vertalingen bewerken</b> door je GTranslate te upgraden.

en: You can <b>increase</b> your <b>AdSense revenue</b> by upgrading your GTranslate.
nl: Je kan je <b>AdSense inkomsten</b> laten <b>toenemen</b> door je GTranslate te upgraden.

en: You can have your <b>translated pages indexed</b> in search engines by upgrading your GTranslate.
nl: Je kunt je <b>vertaalde pagina's geïndexeerd</b> krijgen in zoekmachines door je GTranslate te upgraden.

en: Learn more
nl: Kom meer te weten

en: You can <b>increase</b> your international <b>traffic</b> by upgrading your GTranslate.
nl: Je kan je internationale <b>verkeer</b> laten <b>toenemen</b> door je GTranslate te upgraden.

en: Did you know?
nl: Wist je dat?

en: Maybe later
nl: Misschien later

en: I have already left a review
nl: Ik heb al een beoordeling gegeven

en: Sure! I would love to!
nl: Zeker! Ik zou graag!

en: We hope you have enjoyed using GTranslate! Would you mind taking a few minutes to write a review on WordPress.org? <br>Just writing a simple <b>'thank you'</b> will make us happy!
nl: We hopen dat je het leuk hebt gevonden om GTranslate te gebruiken! Zou je een paar minuten willen nemen om een beoordeling te schrijven over WordPress.org? <br>Gewoon een simpel schrijven <b>'dank je '</b> zal ons gelukkig maken!

en: Please Leave a Review
nl: Laat een beoordeling achter

en: Never show again
nl: Nooit meer laten zien

en: Changes Saved
nl: Wijzigingen opgeslagen

en: Seamless updates
nl: Naadloze updates

en: Language hosting
nl: Taal hosting

en: Edit translations manually
nl: Bewerk vertalingen handmatig

en: Search engine friendly (SEF) URLs
nl: Zoekmachine vriendelijke (SEF) URL's

en: Widget preview
nl: Widget voorbeeld

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Languages
nl: Talen

en: Line break after flags
nl: Regelafbreking na vlaggen

en: Mexico flag
nl: Vlag van Mexico

en: Brazil flag
nl: Vlag van Brazilië

en: USA flag
nl: Amerikaanse vlag

en: Alternative flags
nl: Alternatieve vlaggen

en: Uncheck All
nl: Vink alles uit

en: Check All
nl: Vink alles aan

en: Flag languages
nl: Vlag talen

en: Flag size
nl: Vlag grootte

en: Sub-domain URL structure
nl: Sub-domein URL structuur

en: Sub-directory URL structure
nl: Sub-folder URL structuur

en: Zulu
nl: Zoeloe

en: Yiddish
nl: Jiddisch

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Turkish
nl: Turks

en: Thai
nl: Thais

en: Tajik
nl: Tadzjiekse

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Sundanese
nl: Soendanees

en: Spanish
nl: Spaans

en: Somali
nl: Somalisch

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Sinhala
nl: Singalees

en: Serbian
nl: Servisch

en: Samoan
nl: Samoaanse

en: Russian
nl: Russisch

en: Romanian
nl: Roemeense

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Polish
nl: Pools

en: Persian
nl: Perzisch

en: Norwegian
nl: Noors

en: Myanmar (Burmese)
nl: Myanmar (Birmaan)

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Maltese
nl: Maltees

en: Malay
nl: Maleis

en: Malagasy
nl: Malagasi

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Luxembourgish
nl: Luxemburgs

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Latvian
nl: Lets

en: Latin
nl: Latijns

en: Lao
nl: Laotiaans

en: Kyrgyz
nl: Kirgizische

en: Kurdish (Kurmanji)
nl: Koerdisch (Kurmanji)

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kazakh
nl: Kazachse

en: Kannada
nl: Canada

en: Javanese
nl: Javaanse

en: Japanese
nl: Japans

en: Italian
nl: Italiaans

en: Irish
nl: Iers

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hawaiian
nl: Hawaiiaans

en: Haitian Creole
nl: Haïtiaans creools

en: Greek
nl: Grieks

en: German
nl: Duits

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Galician
nl: Galicisch

en: Frisian
nl: Fries

en: French
nl: Frans

en: Finnish
nl: Fins

en: Filipino
nl: Filippijn

en: Estonian
nl: Estlands

en: English
nl: Engels

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Danish
nl: Deens

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Corsican
nl: Corsicaans

en: Chinese (Traditional)
nl: Chinees (Traditioneel)

en: Chinese (Simplified)
nl: Chinees (Versimpeld)

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bengali
nl: Bengalees

en: Belarusian
nl: Wit Russisch

en: Basque
nl: Baskisch

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaanse

en: Armenian
nl: Armeens

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Amharic
nl: Amhaars

en: Albanian
nl: Albanees

en: Translate from
nl: Vertalen vanuit

en: Globe
nl: Wereldbol

en: Flags
nl: Vlaggen

en: Nice dropdown with flags
nl: Leuke dropdown met vlaggen

en: Flags and dropdown
nl: Vlaggen en dropdown

en: Widget options
nl: Widget opties

en: GTranslate - your window to the world
nl: GTranslate - je venster naar de wereld

en: GTranslate Options
nl: GTranslate opties

en: Title
nl: Titel

en: Settings
nl: instellingen

en: Website Translator
nl: Site vertaler
