Plugins - UpdraftPlus WordPress Backup Plugin - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (1611 entries)

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="https://docs.rackspace.com/support/how-to/set-up-an-api-key-cloud-office-control-panel" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
fr: Obtenez votre clé de l’API <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">depuis votre console Rackspace Cloud</a> (<a href="https://docs.rackspace.com/support/how-to/set-up-an-api-key-cloud-office-control-panel" target="_blank">Lire les instructions ici</a>), puis choisissez un nom de conteneur à utiliser pour le stockage. Ce conteneur sera créé pour vous s’il n’existe pas déjà.

en: Authentication URI
fr: URI d’Authentification

en: Your web server's PHP installation does not include a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
fr: L’installation PHP de votre serveur Web n’intègre pas un module nécessaire (%s). Veuillez contacter le support de votre fournisseur d’hébergement Web.

en: (including management of backups and updates)
fr: (y compris la gestion des sauvegardes et des mises à jour)

en: (including management of WP-Optimize)
fr: (y compris la gestion de WP-Optimize)

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites %s from a central dashboard.
fr: UpdraftCentral permet de contrôler vos sites WordPress %s depuis un tableau de bord central.

en: A password protected post can not be set to sticky.
fr: Une publication protégée par un mot de passe ne peut pas être épinglée.

en: A sticky post can not be password protected.
fr: Une publication épinglée ne peut pas être protégée par un mot de passe.

en: A post can not be sticky and have a password.
fr: Une publication ne peut pas être épinglée et avoir un mot de passe.

en: To be able to backup the routines, you must be the user named as the routine DEFINER(s), have the SHOW_ROUTINE privilege (for MySQL 8.0.20+ users), have the SELECT privilege at the global level, or have the CREATE ROUTINE, ALTER ROUTINE, or EXECUTE privilege granted at a scope that includes the routines.
fr: Pour pouvoir sauvegarder les routines, vous devez être l’utilisateur/utilisatrice nommé·e comme DEFINER(s) de la routine, disposer du privilège SHOW_ROUTINE (pour les utilisateurs/utilisatrices de MySQL 8.0.20+), du privilège SELECT au niveau global, ou du privilège CREATE ROUTINE, ALTER ROUTINE, ou EXECUTE accordé à un « scope » qui inclut les routines.

en: Your WordPress database user doesn't have sufficient privileges to read these stored routines.
fr: L’utilisateur de votre base de données WordPress n’a pas les privilèges suffisants pour lire ces routines stockées.

en: Dumping routines:
fr: Routines de vidage :

[ctx: Uploader: Drop your backup files - or - Select Files]
en: or
fr: ou

en: Drop your backup files
fr: Déposez vos fichiers de sauvegarde

en: Your PHP version: %s.
fr: Votre version de PHP : %s.

en: UpdraftPlus was unable to find any tables when scanning the database backup; it maybe corrupt.
fr: UpdraftPlus n’a pu trouver aucune table lors de l’analyse de la sauvegarde de la base de données ; celle-ci est peut-être corrompue.

en: Database maximum packet size:
fr: Taille maximale des paquets de la base de données :

en: Network Authentication Required. The client needs to authenticate to gain network access. Intended for use by intercepting proxies used to control access to the network (e.g., "captive portals" used to require agreement to Terms of Service before granting full Internet access via a Wi-Fi hotspot).
fr: Authentification réseau nécessaire. L’internaute doit s’authentifier pour avoir accès au réseau. Destiné à être utilisé par des proxys d’interception utilisés pour contrôler l’accès au réseau (par exemple, les « portails captifs » utilisés pour exiger l’acceptation des conditions de service avant d’accorder un accès complet à Internet via un hotspot Wi-Fi).

en: Not Extended. Further extensions to the request are required for the server to fulfil it.
fr: Non étendu. D’autres extensions de la requête sont nécessaires pour que le serveur puisse la satisfaire.

en: Loop Detected. The server detected an infinite loop while processing the request.
fr: Boucle détectée. Le serveur a détecté une boucle infinie lors du traitement de la requête.

en: Insufficient Storage. The server is unable to store the representation needed to complete the request.
fr: Stockage insuffisant. Le serveur n’est pas en mesure de stocker la représentation nécessaire pour répondre à la requête.

en: Variant Also Negotiates. Transparent content negotiation for the request results in a circular reference.
fr: « Variant Also Negotiates ». La négociation de contenu transparente pour la requête aboutit à une dépendance circulaire.

en: HTTP Version Not Supported. The server does not support the HTTP protocol version used in the request.
fr: Version HTTP non prise en charge. Le serveur ne prend pas en charge la version du protocole HTTP utilisée dans la requête.

en: Gateway Timeout. The server was acting as a gateway or proxy and did not receive a timely response from the upstream server.
fr: Délai d’expiration de la passerelle. Le serveur a agi comme une passerelle ou un proxy et n’a pas reçu de réponse en temps voulu du serveur en amont.

en: Service Unavailable. The server cannot handle the request (because it is overloaded or down for maintenance). Generally, this is a temporary state.
fr: Service indisponible. Le serveur ne peut pas traiter la requête (parce qu’il est surchargé ou en panne pour maintenance). En général, il s’agit d’un état temporaire.

en: Bad Gateway. The server was acting as a gateway or proxy and received an invalid response from the upstream server.
fr: Mauvaise passerelle. Le serveur agissait comme une passerelle ou un proxy et a reçu une réponse invalide du serveur en amont.

en: Not Implemented. The server either does not recognize the request method, or it lacks the ability to fulfil the request. Usually this implies future availability (e.g., a new feature of a web-service API).
fr: Non implémenté. Soit le serveur ne reconnaît pas la méthode de la requête, soit il n’a pas la capacité de répondre à la requête. Cela implique généralement une disponibilité future (par exemple, une nouvelle fonctionnalité d’une API de service web).

en: Internal Server Error. A generic error message, given when an unexpected condition was encountered and no more specific message is suitable.
fr: Erreur interne du serveur. Un message d’erreur générique, donné lorsqu’une condition inattendue a été rencontrée et qu’aucun message plus spécifique ne convient.

en: Unavailable For Legal Reasons. A server operator has received a legal demand to deny access to a resource or to a set of resources that includes the requested resource.
fr: Indisponible pour des raisons légales. Un opérateur de serveur a reçu une demande légale pour refuser l’accès à une ressource ou à un ensemble de ressources comprenant la ressource demandée.

en: Request Header Fields Too Large. The server is unwilling to process the request because either an individual header field, or all the header fields collectively, are too large.
fr: Les champs d’en-tête de la requête sont trop grands. Le serveur ne peut pas traiter la requête parce qu’un champ d’en-tête individuel, ou tous les champs d’en-tête collectivement, sont trop grands.

en: Too Many Requests. The user has sent too many requests in a given amount of time. Intended for use with rate-limiting schemes.
fr: Trop de requêtes. L’internaute a envoyé trop de requêtes dans un laps de temps donné. Destiné à être utilisé avec des systèmes de limitation de débit.

en: Precondition Required. The origin server requires the request to be conditional. Intended to prevent the 'lost update' problem, where a client GETs a resource's state, modifies it, and PUTs it back to the server, when meanwhile a third party has modified the state on the server, leading to a conflict.
fr: Condition préalable nécessaire. Le serveur d’origine exige que la requête soit conditionnelle. Destiné à empêcher le problème de la « mise à jour perdue », lorsqu’un client obtient l’état d’une ressource, le modifie et le renvoie au serveur, alors qu’entre-temps un tiers a modifié l’état sur le serveur, ce qui entraîne un conflit.

en: Upgrade Required. The client should switch to a different protocol such as TLS/1.3, given in the Upgrade header field.
fr: Mise à jour nécessaire. Le client doit passer à un autre protocole tel que TLS/1.3, indiqué dans le champ d'en-tête « Upgrade ».

en: Too Early. Indicates that the server is unwilling to risk processing a request that might be replayed.
fr: Trop tôt. Indique que le serveur ne peut pas prendre le risque de traiter une requête qui pourrait être rejouée.

en: Failed Dependency. The request failed because it depended on another request and that request failed (e.g., a PROPPATCH).
fr: Échec de la dépendance. La requête a échoué parce qu’elle dépendait d’une autre requête et que celle-ci a échoué (par exemple, un « PROPPATCH »).

en: Locked. The resource that is being accessed is locked.
fr: Verrouillé. La ressource à laquelle on accède est verrouillée.

en: Unprocessable Entity. The request was well-formed but was unable to be followed due to semantic errors.
fr: Entité non traitable. La requête était bien formée mais n’a pas pu être suivie en raison d’erreurs sémantiques.

en: Misdirected Request. The request was directed at a server that is not able to produce a response (for example because of connection reuse).
fr: Requête mal orientée. La requête a été dirigée vers un serveur qui n’est pas en mesure de produire une réponse (par exemple en raison de la réutilisation de la connexion).

en: Expectation Failed. The server cannot meet the requirements of the Expect request-header field.
fr: Échec de l’attente. Le serveur ne peut pas répondre aux prérequis du champ d’en-tête de la requête « Expect ».

en: Range Not Satisfiable. The client has asked for a portion of the file (byte serving), but the server cannot supply that portion. For example, if the client asked for a part of the file that lies beyond the end of the file.
fr: Plage non satisfaisable. Le client a demandé une partie du fichier (portion d’octet), mais le serveur ne peut pas fournir cette portion. Par exemple, si le client a demandé une partie du fichier qui se trouve au-delà de la fin du fichier.

en: Unsupported Media Type. The request entity has a media type which the server or resource does not support. For example, the client uploads an image as image/svg+xml, but the server requires that images use a different format.
fr: Type de média non pris en charge. L’entité de la requête a un type de média que le serveur ou la ressource ne prend pas en charge. Par exemple, le client téléverse une image au format image/svg+xml, mais le serveur exige que les images utilisent un format différent.

en: URI Too Long. The URI provided was too long for the server to process. Often the result of too much data being encoded as a query-string of a GET request, in which it should be converted to a POST request.
fr: URI trop long. L’URI fourni était trop long pour que le serveur puisse le traiter. C’est souvent le résultat d’une trop grande quantité de données encodées sous forme de chaine d’une requête GET, alors qu’elles devraient être converties en requête POST.

en: Payload Too Large. The request is larger than the server is willing or able to process. Previously called "Request Entity Too Large".
fr: Charge utile trop importante. La requête est plus importante que ce que le serveur veut ou peut traiter. Précédemment appelé « L’entité demandée est trop grande ».

en: Precondition Failed. The server does not meet one of the preconditions that the requester put on the request header fields.
fr: Échec de la condition préalable. Le serveur ne remplit pas l’une des conditions préalables que le demandeur a entré dans les champs d’en-tête de la requête.

en: Length Required. The request did not specify the length of its content, which is required by the requested resource.
fr: Longueur nécessaire. La requête n’a pas spécifié la longueur de son contenu, qui est obligatoire pour la ressource demandée.

en: Gone. Indicates that the resource requested is no longer available and will not be available again.
fr: Disparu. Indique que la ressource demandée n’est plus disponible et ne le sera plus.

en: Conflict. Indicates that the request could not be processed because of conflict in the current state of the resource, such as an edit conflict between multiple simultaneous updates.
fr: Conflit. Indique que la requête n’a pas pu être traitée en raison d’un conflit dans l’état actuel de la ressource, tel qu’un conflit de modification entre plusieurs mises à jour simultanées.

en: Request Timeout. The server timed out waiting for the request. The client MAY repeat the request without modifications at any later time.
fr: Délai de la requête dépassé. Le serveur a dépassé le délai d’attente de la requête. Le client PEUT répéter la requête sans modifications ultérieurement.

en: Proxy Authentication Required. The client must first authenticate itself with the proxy.
fr: Authentification du proxy nécessaire. Le client doit d’abord s’authentifier auprès du proxy.

en: Not Acceptable. The requested resource is capable of generating only content not acceptable according to the Accept headers sent in the request.
fr: Non acceptable. La ressource demandée est capable de générer uniquement du contenu non acceptable selon les en-têtes « Accept » envoyées dans la requête.

en: Method Not Allowed. A request method is not supported for the requested resource; for example, a GET request on a form that requires data to be presented via POST, or a PUT request on a read-only resource.
fr: Méthode non autorisée. Une méthode de requête n’est pas prise en charge pour la ressource demandée ; par exemple, une requête GET sur un formulaire qui exige que les données soient présentées via POST, ou une requête PUT sur une ressource en lecture seule.

en: Not Found. The requested resource could not be found but may be available in the future. Subsequent requests by the client are permissible.
fr: Non trouvé. La ressource demandée n’a pas pu être trouvée mais pourrait être disponible dans le futur. Les requêtes ultérieures du client sont autorisées.

en: Forbidden. The request contained valid data and was understood by the server, but the server is refusing action. This may be due to the user not having the necessary permissions for a resource or needing an account of some sort, or attempting a prohibited action (e.g. creating a duplicate record where only one is allowed).
fr: Interdit. La requête contenait des données valides et a été comprise par le serveur, mais celui-ci refuse toute action. Cela peut être dû au fait que l’internaute ne dispose pas des droits nécessaires pour une ressource, qu’iel a besoin d’un compte quelconque ou qu’iel tente une action interdite (par exemple, la création d’un enregistrement en double alors qu’un seul est autorisé).

en: Unauthorized. Authentication is required and has failed or has not yet been provided.
fr: Non autorisé. Une authentification est nécessaire et a échoué ou n’a pas encore été fournie.

en: Bad Request. The server cannot or will not process the request due to an apparent client error (e.g., malformed request syntax, size too large, invalid request message framing, or deceptive request routing).
fr: Mauvaise requête. Le serveur ne peut pas ou ne veut pas traiter la requête en raison d’une erreur apparente du client (par exemple, syntaxe de requête malformée, taille trop grande, encadrement de message de requête invalide ou acheminement de requête trompeur).

en: Permanent Redirect. This and all future requests should be directed to the given URI.
fr: Redirection permanente. Cette requête et toutes celles futures doivent être dirigées vers l’URI donné.

en: Temporary Redirect. In this case, the request should be repeated with another URI; however, future requests should still use the original URI.
fr: Redirection temporaire. Dans ce cas, la requête doit être répétée avec un autre URI ; toutefois, les requête futures doivent toujours utiliser l’URI d’origine.

en: Use Proxy. The requested resource is available only through a proxy, the address for which is provided in the response.
fr: Utiliser un proxy. La ressource demandée n’est disponible qu’à travers un proxy, dont l’adresse est fournie dans la réponse.

en: Not Modified. Indicates that the resource has not been modified since the version specified by the request headers If-Modified-Since or If-None-Match.
fr: Non modifié. Indique que la ressource n’a pas été modifiée depuis la version spécifiée par les en-têtes de requête « If-Modified-Since » ou « If-None-Match ».

en: See Other. The response to the request can be found under another URI using the GET method. When received in response to a POST (or PUT/DELETE), the client should presume that the server has received the data and should issue a new GET request to the given URI
fr: Voir ailleurs. La réponse à la requête peut être trouvée sous un autre URI en utilisant la méthode GET. Lorsqu’elle est reçue en réponse à un POST (ou PUT/DELETE), le client doit présumer que le serveur a reçu les données et doit émettre une nouvelle requête GET vers l’URI donné.

en: Found (Previously "Moved temporarily"). Tells the client to look at (browse to) another URL.
fr: Trouvé (précédemment « Déplacé temporairement »). Indique au client de consulter (parcourir) une autre URL.

en: Moved Permanently. This and all future requests should be directed to the given URI.
fr: Déplacé de façon permanente. Cette requête et toutes celles futures doivent être dirigées vers l’URI donné.

en: Multiple Choices. Indicates multiple options for the resource from which the client may choose (via agent-driven content negotiation).
fr: Choix multiples. Indique plusieurs options pour la ressource parmi lesquelles le client peut choisir (via une négociation de contenu pilotée par l’agent).

en: You have no local backups to send.
fr: Vous n’avez aucune sauvegarde locale à envoyer.

en: Backup:
fr: Sauvegarde :

en: Theme
fr: Thème

en: Plugin
fr: Extension

en: back
fr: retour

en: Searching for backups...
fr: Rechercher des sauvegardes…

en: Send a new backup
fr: Envoyer une nouvelle sauvegarde

en: Send existing backup
fr: Envoyer une sauvegarde existante

en: Send a backup to another site
fr: Envoyer une sauvegarde vers un autre site

en: You can send an existing local backup to the remote site or create a new backup
fr: Vous pouvez envoyer une sauvegarde locale existante vers le site distant ou créer une nouvelle sauvegarde

en: Sign in with %s
fr: Connectez-vous avec %s

en: file %d of %d
fr: fichier %d sur %d

en: (after %ss)
fr: (après %ss)

en: next resumption: %d
fr: prochaine reprise : %d

en: Install debugging plugins:
fr: Installer les extensions de débogage :

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
fr: Échec : nous n’avons pas compris le résultat renvoyé par l’opération %s.

en: search and replace
fr: rechercher et remplacer

en: Failed: the %s operation was not able to start.
fr: Échec : l’opération %s n’a pas pu démarrer.

en: Old ABSPATH:
fr: Ancien ABSPATH :

en: Enjoyed %s? Please leave us a %s rating. We really appreciate your support!
fr: Vous avez apprécié %s ? Veuillez nous laisser une note de %s. Nous apprécions vraiment votre soutien !

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
fr: « %s » ne possède pas de clé primaire, modification manuelle nécessaire sur la ligne %s.

en: rows: %d
fr: lignes : %d

en: Search and replacing table:
fr: Recherche et remplacement de table :

en: The theme you wish to disable from your network is either not installed or has been removed recently.
fr: Le thème que vous souhaitez désactiver de votre réseau n’est pas installé ou a été supprimé récemment.

en: There appears to be a problem disabling the intended theme from your network. Please kindly check your permission and try again.
fr: Il semble y avoir un problème pour désactiver le thème désigné sur votre réseau. Veuillez vérifier vos droits et réessayer.

en: The theme you wish to enable on your network is either not installed or has been removed recently.
fr: Le thème que vous souhaitez activer sur votre réseau n’est pas installé ou a été supprimé récemment.

en: There appears to be a problem enabling the intended theme on your network. Please kindly check your permission and try again.
fr: Il semble y avoir un problème pour activer le thème désigné sur votre réseau. Veuillez vérifier vos droits et réessayer.

en: The theme you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
fr: Le thème que vous souhaitez activer n’est pas installé ou a été supprimé récemment.

en: There appears to be a problem activating or switching to the intended theme. Please kindly check your permission and try again.
fr: Il semble y avoir un problème d’activation ou de basculement vers le thème désigné. Veuillez vérifier vos droits et réessayer.

en: The plugin you wish to deactivate is currently not active or is already deactivated.
fr: L’extension que vous souhaitez désactiver n’est actuellement pas active ou est déjà désactivée.

en: There appears to be a problem deactivating the intended plugin. Please kindly check your permission and try again.
fr: Il semble y avoir un problème de désactivation de l’extension désignés. Veuillez vérifier vos droits et réessayer.

en: The plugin you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
fr: L’extension que vous souhaitez activer n’est pas installée ou a été supprimée récemment.

en: The WordPress subscription extension for WooCommerce store owners.
fr: L’extension WordPress d’abonnement pour les propriétaires de boutiques WooCommerce.

en: by
fr: par

en: Due to the shutdown of the %1$s endpoint, support for %1$s will be ending soon. You will need to migrate to the Global endpoint in your UpdraftPlus settings. For more information, please see: %2$s
fr: En raison de la fermeture du point de terminaison %1$s, la prise en charge de %1$s sera bientôt terminée. Vous aurez besoin de migrer vers le point de terminaison global dans vos réglages UpdraftPlus. Pour plus d’informations, veuillez consulter : %2$s

en: UpdraftPlus notice
fr: Notification UpdraftPlus

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
fr: Veuillez consulter UpdraftPlus Premium.

en: For more reporting features, use the Premium version
fr: Pour plus de fonctionnalités de rapport, utilisez la version Premium.

en: See also the Premium version from our shop.
fr: Voir aussi la version Premium dans notre boutique.

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium.
fr: Le multisite WordPress est pris en charge avec des fonctionnalités supplémentaires par UpdraftPlus Premium.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available in the Premium version.
fr: Si vous souhaitez un chiffrage (par exemple, si vous stockez des données commerciales sensibles), un module est disponible dans la version Premium.

en: For more options, use Premium
fr: Pour plus d’options, utilisez la version Premium

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then %scheck out Premium%s
fr: Si vous sauvegardez plusieurs sites dans la même Dropbox et que vous voulez les organiser avec des sous-dossiers alors %sprocurez-vous la version Premium%s

en: View log
fr: Voir le journal

en: You can view the log by pressing the 'View log' button.
fr: Vous pouvez voir le journal en cliquant sur le bouton « Voir le journal ».

en: more info
fr: en savoir plus

en: Premium / Pro Support
fr: Support Premium/Pro

en: When email storage method is enabled, and an email address is entered, also send the backup
fr: Lorsque la méthode de stockage par e-mail est activée et qu’une adresse de messagerie est saisie, envoyez également la sauvegarde.

en: already uploaded
fr: déjà téléversé

en: Anonymise personal data in your database backups.
fr: Anonymisez les données personnelles dans les sauvegardes de vos bases de données.

en: Anonymisation functions
fr: Fonctions d’anonymisation

en: Failure: No endpoint details were given.
fr: Échec : aucun détail sur le point de terminaison n’a été donné.

en: The email protocol does not allow a remote backup to be retrieved from an email that has been sent. Therefore, please download the attachment from the original backup email and upload it using the "Upload backup files" facility in the "Existing Backups" tab.
fr: Le protocole e-mail ne permet pas de récupérer une sauvegarde à distance à partir d’un e-mail qui a été envoyé. Par conséquent, veuillez télécharger le fichier joint de l’e-mail de sauvegarde original et le charger en utilisant la fonction « Téléverser les fichiers de sauvegarde » dans l’onglet « Sauvegardes existantes ».

en: Exit full-screen
fr: Quitter le plein écran

en: Full-screen
fr: Plein écran

en: If you proceed with the restoration then some of the restore options will be lost and you may get unexpected results. See the browser console log for more information.
fr: Si vous procédez à la restauration, certaines des options de restauration seront perdues et vous pourriez obtenir des résultats inattendus. Consultez le journal de la console du navigateur pour plus d’informations.

en: The number of restore options that will be sent exceeds the configured maximum in your PHP configuration (max_input_vars).
fr: Le nombre d’options de restauration qui seront envoyées dépasse le maximum configuré dans votre configuration PHP (max_input_vars).

en: Virtual-host style
fr: Style hébergement virtuel

en: Path style
fr: Style chemin

en: (Read more)
fr: (Lire la suite)

en: Read more about bucket access style
fr: En savoir plus sur le style accès au compartiment

en: Bucket access style
fr: Style accès au compartiment

en: Security check.
fr: Vérification de sécurité.

en: two unsuccessful attempts were made to include it, and it will now be omitted from the backup
fr: deux tentatives infructueuses ont été faites pour l’inclure et il sera désormais omis de la sauvegarde.

en: a second attempt is being made (upon further failure it will be skipped)
fr: une deuxième tentative est en cours (en cas d’échec supplémentaire, il sera ignoré)

en: (the asterisk character matches zero or more characters)
fr: (le caractère astérisque correspond à zéro ou plusieurs caractères)

en: Please enter part of the file name
fr: Veuillez saisir une partie du nom du fichier.

en: Please select a folder in which the files/directories you would like to exclude are located
fr: Veuillez sélectionner un dossier dans lequel se trouvent les fichiers/répertoires que vous souhaitez exclure

en: UpdraftClone image:
fr: Image UpdraftClone :

en: Add exclusion rule
fr: Ajouter une règle d’exclusion

en: at the end of their names
fr: à la fin de leur nom

en: anywhere in their names
fr: n’importe où dans leur nom

en: at the beginning of their names
fr: au début de leur nom

en: these characters
fr: ces caractères

en: All files/directories containing
fr: Tous les fichiers/répertoires contenant

en: Select the folder in which the files or sub-directories you would like to exclude are located
fr: Sélectionnez le dossier dans lequel se trouvent les fichiers ou sous-répertoires que vous souhaitez exclure

en: All files/directories containing the given characters in their names
fr: Tous les fichiers/répertoires contenant les caractères donnés dans leur nom

en: Files/Directories containing the given characters in their names
fr: Fichiers/répertoires contenant les caractères donnés dans leur nom

en: An unknown error occurred while connecting to Vault. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de la connexion à Vault. Veuillez réessayer.

en: An error occurred while fetching your Vault credentials. Please try again after a few minutes.
fr: Une erreur s’est produite lors de la récupération de vos identifiants Vault. Veuillez réessayer après quelques minutes.

en: Never
fr: Jamais

en: Maybe later
fr: Peut-être ultérieurement

en: Ok, you deserve it
fr: Ok, vous le méritez

en: Team Updraft
fr: Équipe Updraft

en: Thank you so much!
fr: Merci bien !

en: here
fr: ici

en: Hey - We noticed UpdraftPlus has kept your site safe for a while.  If you like us, please consider leaving a positive review to spread the word.  Or if you have any issues or questions please leave us a support message
fr: Hé - Nous avons remarqué qu’UpdraftPlus a conservé votre site en toute sécurité pendant un certain temps.  Si vous nous appréciez, pensez à laisser une évaluation positive pour faire passer le mot.  Ou si vous avez des problèmes ou des questions, veuillez nous laisser un message de support.

en: Loading...
fr: Chargement…

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, if you are having problems you can try to manually authorise at the UpdraftPlus settings page.
fr: Le stockage à distance suivant (%s) n’a été que partiellement configuré. Si vous avez des problèmes, vous pouvez essayer de l’autoriser manuellement sur la page des réglages d’UpdraftPlus.

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, manual authorization is not supported with this remote storage, please try again and if the problem persists contact support.
fr: Le stockage à distance suivant (%s) n’a été que partiellement configuré, l’autorisation manuelle n’est pas prise en charge avec ce stockage à distance, veuillez réessayer et si le problème persiste, contactez le support.

en: Complete manual authentication
fr: Terminer l’authentification manuelle

en: %s authentication code:
fr: Code d’authentification %s :

en: To complete manual authentication, at the orange UpdraftPlus authentication screen select the "Having problems authenticating?" link, then copy and paste the code given here.
fr: Pour compléter l’authentification manuelle, sur l’écran orange d’authentification UpdraftPlus, sélectionnez le lien « Problèmes d’authentification ?», puis copiez et collez le code donné ici.

en: If you are having problems authenticating with %s you can manually authorize here.
fr: Si vous avez des problèmes d’authentification avec les %s, vous pouvez les autoriser manuellement ici.

en: %s authentication:
fr: Authentification %s :

en: Missing instance id:
fr: ID d’instance manquant :

en: Missing authentication data:
fr: Donnée d’authentification manquante :

en: Manual authentication is not available for this remote storage method
fr: L’authentification manuelle n’est pas disponible pour cette méthode de stockage à distance

en: This may prevent the restore procedure from being able to proceed.
fr: Ceci pourrait bloquer le déroulement de la procédure de restauration.

en: Warning: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
fr: Avertissement : si vous pouvez toujours lire ceci après la fin du chargement de la page, c’est qu’il y a un problème JavaScript ou JQuery sur le site.

en: Therefore, affected tables on the current site which already exist will not be replaced by default, to avoid corrupting them (you can review this in the list of tables below).
fr: Ainsi, les tables concernées existantes sur le site courant ne seront pas remplacées par défaut afin d’éviter de les corrompre (vous pouvez consulter la liste des tables ci-dessous).

en: Therefore it is advised that you take a fresh backup on the source site, using a later version.
fr: Par conséquent il est conseillé d’effectuer une nouvelle sauvegarde sur le site source en utilisant une version ultérieure.

en: This backup was created on a previous UpdraftPlus version (%s) which did not correctly backup tables with composite primary keys (such as the term_relationships table, which records tags and product attributes).
fr: Cette sauvegarde a été créée par une version précédente d’UpdraftPlus (%s) qui ne sauvegardait pas correctement les tables comportant des clés primaires composites (telles que la table term_relationship qui enregistre les étiquettes et attributs de produits).

en: Or, if they are in remote storage, you can connect that remote storage (in the "Settings" tab), save your settings, and use the "Rescan remote storage" link.
fr: Ou si elles sont présentes dans un stockage distant, vous pouvez connecter celui-ci (dans l’onglet « Réglages »), enregistrer vos réglages et utiliser le lien « Scanner l’espace de stockage distant ».

en: If you have an existing backup that you wish to upload and restore from, then please use the "Upload backup files" link above.
fr: Si vous possédez une sauvegarde existante que vous souhaitez téléverser et restaurer, veuillez utiliser le lien « Téléversement des fichiers de sauvegarde » ci-dessus.

en: is not
fr: n’est pas

en: is
fr: est

en: Day of the month
fr: Jour du mois

en: Day of the week
fr: Jour de la semaine

en: if all of the following conditions are matched:
fr: si toutes les conditions suivantes sont réunies :

en: if any of the following conditions are matched:
fr: si l’une des conditions suivantes est remplie :

en: on every backup
fr: à chaque sauvegarde

en: This backup is of a site with an empty table prefix, which WordPress does not officially support; the results may be unreliable.
fr: Cette sauvegarde concerne un site avec un préfixe de table vide, que WordPress ne prend officiellement pas en charge ; les résultats peuvent être peu fiables.

en: Failed to open directory: %s. This is normally caused by file permissions.
fr: Impossible d’ouvrir le répertoire : %s. Ceci est normalement causé par les droits des fichiers.

en: The download link is broken or the backup file is no longer available
fr: Le lien de téléchargement est cassé ou le fichier de sauvegarde n’est plus disponible

en: The download link is broken, you may have clicked the link from untrusted source
fr: Le lien de téléchargement est cassé, vous avez peut-être cliqué sur le lien d’une source non fiable

en: Due to the restriction, some settings can be automatically adjusted, disabled or not available.
fr: En raison de la restriction, certains réglages peuvent être automatiquement ajustés, désactivés ou non disponibles.

en: %s permits UpdraftPlus to perform only one backup per month. Thus, we recommend you choose a full backup when performing a manual backup and to use that option when creating a scheduled backup.
fr: %s permet à UpdraftPlus de n’effectuer qu’une seule sauvegarde par mois. Nous vous recommandons donc de choisir une sauvegarde complète lorsque vous effectuez une sauvegarde manuelle et d’utiliser cette option lorsque vous créez une sauvegarde planifiée.

en: Your website is hosted with %s (%s).
fr: Votre site web est hébergé chez %s (%s).

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
fr: Votre hébergeur ne vous permet de faire qu’une seule sauvegarde incrémentielle par jour.

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
fr: Votre hébergeur ne vous permet de faire qu’une seule sauvegarde par mois.

en: You have reached the monthly limit for the number of backups you can create at this time.
fr: Vous avez atteint la limite mensuelle pour le nombre de sauvegardes que vous pouvez créer en ce moment.

en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
fr: Veuillez contacter votre société d’hébergement (%s) si vous avez besoin de plus de support.

en:  Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
fr: Votre hébergeur ne vous permet de faire qu’une seule sauvegarde incrémentielle par jour.

en: You have reached the daily limit for the number of incremental backups you can create at this time.
fr: Vous avez atteint la limite mensuelle pour le nombre de sauvegardes incrémentielles que vous pouvez créer en ce moment.

en: Current SQL mode:
fr: Mode SQL actuel :

en: Failed to backup database table:
fr: Échec de la sauvegarde de la table de la base de données  :

en: Failed to open directory for reading:
fr: Impossible d’ouvrir le répertoire à la lecture :

en: Your email backup and a report will be sent to
fr: Votre e-mail de sauvegarde et un rapport seront envoyé à

en: Warning: You have no clone tokens remaining and either no subscriptions or no subscription that will renew before the clone expiry date.
fr: Avertissement : Vous n’avez plus de jetons et aucun abonnement ou aucun abonnement qui sera renouvelé avant la date d’expiration du clone.

en: Restoring stored routine: %s
fr: Restauration des routines enregistrées : %s

en: Warning: if you continue, you will add all backups stored in the configured remote storage directory (whichever site they were created by).
fr: Avertissement : si vous continuez, vous ajouterez toutes les sauvegardes stockées au répertoire de stockage distant configuré (quel que soit le site par lequel elles ont été créées).

en: Get 20% off any of our plugins. But hurry - offer ends 30th September, use this discount code:
fr: Obtenez 20% de réduction sur toutes nos extensions. Mais dépêchez-vous, l’offre se termine le 30 septembre, utilisez ce code de réduction :

en: The Updraft Plugin Collection Sale
fr: La vente de la collection d’extensions d’Updraft

en: Include all tables not listed below
fr: Inclure toutes les tables non listées ci-dessous

en: The amount of database tables scanned is near or over the php_max_input_vars value so some tables maybe truncated. This option will ensure all tables not found will be backed up.
fr: Le nombre de tables de la base de données analysées est proche ou supérieur à la valeur php_max_input_vars, par conséquent certaines tables peuvent être tronquées. Cette option garantit que toutes les tables qui n’ont pas été trouvées seront sauvegardées.

en: The database scan was taking too long and consequently the list of all tables in the database could not be completed. This option will ensure all tables not found will be backed up.
fr: L’analyse de la base de données prenait trop de temps et par conséquent le listage de toutes ses tables n’a pas pu être terminé. Cette option garantit que toutes les tables qui n’ont pas été trouvées seront sauvegardées.

en: UpdraftPlus on %s
fr: UpdraftPlus sur %s

en: The list of existing sites has been removed
fr: La liste des sites existants a été supprimée

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
fr: Il y a eu une erreur lors de la tentative de suppression de la liste des sites existants.

en: Clear list of existing sites
fr: Effacer la liste des sites existants

en: You are about to permanently delete the list of existing sites. This action cannot be undone. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes en train de supprimer définitivement cette liste des sites existants. Cette action ne peut pas être annulée. « Annuler » pour arrêter, « OK » pour supprimer.

en: Add a site
fr: Ajouter un site

en: The following remote storage options are configured.
fr: Les options de stockage à distance suivantes sont configurées.

en: No remote storage locations with valid options found.
fr: Aucun emplacement de stockage à distance avec options valides n’a été trouvé.

en: You have chosen to send this backup to remote storage, but no remote storage locations have been selected
fr: Vous avez choisi d’envoyer cette sauvegarde vers un stockage à distance, mais aucun emplacement de stockage à distance n’a été sélectionné

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
fr: Ignorer la table %s : l’utilisateur a choisi de ne pas restaurer cette table

en: An error occurred while attempting to set a new value to the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de définition d’une nouvelle valeur pour la variable MySQL globale log_bin_trust_function_creators %s

en: An error occurred while attempting to retrieve the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de récupération de la variable MySQL globale log_bin_trust_function_creators %s

en: Please check the error log for more details
fr: Veuillez consulter le journal des erreurs pour plus de détails

en: Missing pages:
fr: Pages manquantes :

en: Attempts by the browser to access some pages have returned a "not found (404)" error. This could mean that your .htaccess file has incorrect contents, is missing, or that your webserver is missing an equivalent mechanism.
fr: Les tentatives d’accès à certaines pages par le navigateur ont donné lieu à une erreur « Non trouvé (404) ». Cela peut signifier que le contenu de votre fichier .htaccess n’est pas correct, qu’il est manquant ou qu’il manque un mécanisme équivalent sur votre serveur web.

en: Existing backups
fr: Sauvegardes existantes

en: An error occurred while attempting to retrieve the routine SQL/DDL statement (%s %s)
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de récupération de l’instruction SQL/DDL de routine (%s %s)

en: An error occurred while attempting to retrieve routine status (%s %s)
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de récupération de l’état de routine (%s %s)

en: An error occurred while attempting to check the support of stored routines creation (%s %s)
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de vérification de la prise en charge de la création de routines stockées (%s %s)

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
fr: Si vous ne voulez pas restaurer toutes les tables de votre base de données, choisissez-en quelques-unes à exclure ici.

en: You should only proceed if you have checked and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the new %s version.
fr: Vous devez procéder uniquement si vous avez vérifié et êtes sûr (ou prêt à prendre le risque) que vos extensions/thèmes/etc. sont compatibles avec la nouvelle version de %s.

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
fr: Ceci est plus ancien que le serveur sur lequel vous restaurez actuellement (version %s).

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
fr: Brièvement indisponible pour une maintenance planifiée. Revenez dans une minute.

en: Under Maintenance
fr: En cours de maintenance

en: Show all backups...
fr: Afficher toutes les sauvegardes…

en: Show more backups...
fr: Afficher plus de sauvegardes…

en: Expected parameter(s) missing.
fr: Paramètre(s) attendu(s) manquant(s).

en: Default template
fr: Modèle par défaut

en: Makes your site fast and efficient. It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
fr: Rend votre site rapide et efficace. Cela nettoie la base de données, compresse les images et met les pages en cache pour une vitesse ultime.

en: %d token | %d tokens
fr[0]: %d jeton
fr[1]: %d jetons

en: Each time your clone renews (weekly) it costs %s. You can shut this clone down at the following link:
fr: Chaque fois que votre clone se renouvelle (chaque semaine), cela coûte des %s. Vous pouvez arrêter ce clone en cliquant sur le lien suivant :

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
fr: La connexion à la base de données a été fermée et ne peut être rouverte.

en: Clone package
fr: Paquet du clone

en: Unattached
fr: Non attaché

en: Selected media has been deleted successfully.
fr: Le média sélectionné a bien été supprimé.

en: Failed to delete selected media.
fr: Échec de suppression du média sélectionné.

en: Media has been detached from post.
fr: Le média a été détaché de la publication.

en: Failed to detach media.
fr: Échec du détachement du média.

en: Media has been attached to post.
fr: Le média a été attaché à la publication.

en: Failed to attach media.
fr: Échec de l’attachement du média.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fr: Impossible de se connecter au système de fichier. Veuillez confirmer vos identifiants de connexion.

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
fr: Utilisez les touches Ctrl/Cmd en cliquant avec la souris pour sélectionner plusieurs éléments ou les touches Ctrl/Cmd + Maj pour sélectionner tous les éléments entre deux clics de souris.

en: %s from now
fr: Dans %s

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
fr: Les fichiers d’archive de sauvegarde ont bien été traités mais avec quelques avertissements. Si tout est correct, cliquez à nouveau sur « Restaurer » pour continuer. Sinon, annulez et corrigez d’abord le problème.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
fr: Les fichiers d’archive de sauvegarde ont bien été traités. Cliquez sur le bouton « Restaurer » pour continuer.

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
fr: Vous n’avez pas sélectionné de chemin de restauration pour les sauvegardes choisies

en: Follow this link for help
fr: Suivez ce lien pour obtenir de l’aide

en: Connect to your %s
fr: Se connecter à votre %s

en: Please enter your %s password
fr: Veuillez saisir votre mot de passe %s

en: Please enter your %s email address
fr: Veuillez saisir votre adresse de messagerie %s

en: Back to other %s options
fr: Retourner aux autres options du %s

en: Start %s Subscription
fr: Commencer un abonnement %s

en: Start %s Trial
fr: Commencer l’essai %s

en: Start a %s UpdraftVault Subscription
fr: Commencer un abonnement UpdraftVault %s

en: Read more about %s here.
fr: En savoir plus sur %s.

en: Connect to your %s account
fr: Se connecter à votre compte %s

en: Goes to the updraftplus.com checkout page
fr: Se rendre à la page de paiement d’updraftplus.com

en: Get %s here
fr: Obtenir %s

en: Deselect all backups
fr: Désélectionner toutes les sauvegardes

en: Select all backups
fr: Sélectionner toutes les sauvegardes

en: Delete selected backups
fr: Supprimer la sauvegarde sélectionnée

en: Retain this many scheduled database backups
fr: Conserver ce nombre de sauvegardes de la base de données planifiées

en: Retain this many scheduled file backups
fr: Conserver ce nombre de sauvegardes de fichiers planifiées

en: Add an exclusion rule for %s
fr: Ajouter une règle d’exclusion pour %s

en: Skipping table %s: already restored on a prior run; next table to restore: %s
fr: Table %s à ignorer : déjà restaurée lors d’une exécution précédente ; prochaine table à restaurer : %s

en: Could not delete old path.
fr: Impossible de supprimer l’ancien chemin.

en: Activity log
fr: Journal d’activité

en: Cleaning
fr: Nettoyage

en: Verifying
fr: Vérification en cours…

en: Restoration progress:
fr: Progression de la restauration :

en: The restore operation has begun (%s). Do not close this page until it reports itself as having finished.
fr: L’opération de restauration a débuté (%s). Ne fermez pas cette page tant que la procédure n’a pas été annoncée comme terminée.

en: Restore error:
fr: Erreur de restauration :

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
fr: Les tentatives du navigateur pour contacter le site web ont échoué.

en: Preparing backup files
fr: Préparation des fichiers de sauvegarde

en: Downloading backup files if needed
fr: Téléchargement des fichiers de sauvegarde si nécessaire

en: Begun
fr: Débuté

en: Finished
fr: Terminé

en: Restoring %s1 files out of %s2
fr: %s1 fichiers sur %s2 restaurés

en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
fr: Aucune activité récente ; tentative de reprise dans : %d secondes

en: last activity: %d seconds ago
fr: dernière activité : il y a %d secondes

en: 3. Restoration
fr: 3. Restauration

en: 2. Verifications
fr: 2. Vérifications

en: 1. Component selection
fr: 1. Sélection des composants

en: Choose the components to restore:
fr: Choisissez le composant à restaurer :

en: UpdraftPlus Restoration
fr: Restauration UpdraftPlus

en: Unable to install %s. Make sure that the zip file is a valid %s file and a previous version of this %s does not exist. If you wish to overwrite an existing %s then you will have to manually delete it from the %s folder on the remote website and try uploading the file again.
fr: Impossible d’installer le %s. Assurez-vous que le fichier zip est un fichier de %s valide et qu’une version précédente de ce %s n’existe pas. Si vous souhaitez écraser un %s existant, vous devrez le supprimer manuellement depuis le dossier %s sur le site web distant et essayer de téléverser le fichier une nouvelle fois.

en: Unable to activate %s successfully. Make sure that this %s is compatible with your remote WordPress version. WordPress version currently installed in your remote website is %s.
fr: Impossible d’activer le %s correctement. Assurez-vous que ce %s est compatible avec la version distante de WordPress. La version de WordPress actuellement installée sur votre site web distant est %s.

en: Unable to connect to the filesystem
fr: Impossible de se connecter au système de fichiers

en: N.B. You will be charged one token once the clone is ready. If the clone fails to boot, then the token will be released within an hour.
fr: N.B. Un jeton vous sera facturé une fois que le clone sera prêt. Si le clone ne démarre pas, le jeton sera libéré dans l’heure qui suit.

en: No backup will be started. The creation of your clone should now begin, and your WordPress username and password will be displayed below when ready.
fr: Aucune sauvegarde ne sera lancée. La création de votre clone devrait maintenant commencer et vos identifiant et mot de passe WordPress seront affichés ci-dessous lorsque prêts.

en: Found and replaced existing table foreign key constraints as the table prefix has changed.
fr: Trouvé et remplacé les contraintes de clés étrangères de la table existante car le préfixe de la table a changé.

en: An empty WordPress install
fr: Une installation WordPress vide

en: credentials
fr: données de connexion

en: This current site
fr: Ce site actuel

en: Clone:
fr: Cloner :

en: (%d archive(s) in set, total %s).
fr: (%d archive·s dans le lot, %s au total).

en: Connection to your %1$s account was successful. However, we were not able to register this site with %2$s, as there are no available %2$s licences on the account.
fr: La connexion à votre compte %1$s a réussi. Cependant, nous n’avons pas pu enregistrer ce site avec %2$s car il n’y a aucune licence %2$s disponible sur le compte.

en: No UpdraftCentral licences were available. Continuing to connect to account.
fr: Aucune licence UpdraftCentral n’était disponible. Continuer pour se connecter au compte.

en: Try it - 1 month for $1!
fr: Essayez-le - 1 mois pour 1$ !

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
fr: Sinon, vous pouvez essayer UpdraftVault pendant 1 mois pour seulement 1$ !

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
fr: Si vous avez une licence premium valide, vous obtenez 1 Go de stockage inclus.

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
fr: Essayez UpdraftVault pendant 1 mois pour seulement 1$ !

en: Clone of %s
fr: Clone de %s

en: HTML was detected in the response. You may have a security module on your webserver blocking the restoration operation.
fr: Du HTML a été détecté dans la réponse. Il se peut qu’un module de sécurité sur votre serveur web bloque l’opération de restauration.

en: Dismiss notice
fr: Ignorer la notification

en: dismiss notice
fr: ignorer la notification

en: go here to learn more
fr: allez ici pour apprendre plus

en: Keep your database fast and efficient
fr: Conservez votre base de données rapide et efficace

en: Manage multiple WordPress sites from one central dashboard
fr: Gérez plusieurs sites WordPress à partir d’un tableau de bord central

en: More great plugins by the Updraft Team
fr: Encore plus d’excellentes extensions par l’équipe Updraft

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
fr: Vous pouvez tester la mise à jour de votre site sur une copie instantanée en utilisant les crédits UpdraftClone

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
fr: Vous pouvez tester l’exécution de votre site sur une version différente de PHP (ou WordPress) en utilisant les crédits UpdraftClone .

en: Start Subscription
fr: Commencer l’abonnement

en: Start Trial
fr: Commencer l’essai gratuit

en: %s month %s trial
fr: %s mois d’essai à %s

en: with the option of
fr: avec l’option

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
fr: Le répertoire n’existe pas et la tentative de le créer a échoué

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
fr: Vous avez demandé à sauvegarder sur un stockage distant (%s) mais sans saisir de réglages pour ce stockage.

en: Learn more about UpdraftCentral
fr: En apprendre d’avantage sur UpdraftCentral

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
fr: Ajoutez ce site web à UpdraftCentral (contrôle à distance centralisé) - gratuit jusqu’à 5 sites.

en: Verifying one-time password...
fr: Vérification du mot de passe à usage unique…

en: Login successful; reloading information.
fr: Connexion réussie ; rafraichissement des informations.

en: Key created. Adding site to UpdraftCentral Cloud.
fr: Clé crée. Ajout du site sur UpdraftCentral Cloud.

en: Connected. Requesting UpdraftCentral Key.
fr: Connecté. Demande de la clé UpdraftCentral.

en: Error: Failed to initialise
fr: Erreur : échec d’initialisation

en: Already got space?
fr: Vous avez déjà de l’espace ?

en: Need to get space?
fr: Besoin d’espace ?

en: error - failed to upload file
fr: erreur - échec du téléversement du fichier

en: error - failed to re-assemble chunks
fr: erreur : échec du réassemblage des fragments.

en: Error: Failed to upload
fr: Erreur : échec du téléversement

en: error - failed to create and access the container
fr: erreur - échec de la création et de l’accès au conteneur

en: authentication failed
fr: authentification échouée

en: Error: Failed to open local file
fr: Erreur : échec de l’ouverture du fichier local

en: upload failed
fr: téléversement échoué

en: login failure
fr: erreur de connexion

en: manages all your WordPress sites at once from one place
fr: gère tous vos sites WordPress à la fois d’un seul endroit

en: Many sites?
fr: Beaucoup de sites ?

en: handles updates automatically as you want them
fr: gère les mises à jour automatiquement comme vous le souhaitez

en: Save time
fr: Gagnez du temps

en: backs up automatically when you update plugins, themes or core
fr: sauvegarde automatiquement quand vous mettez à jour les extensions, les thèmes ou le cœur

en: Be safe
fr: Soyez à l’abri

en: Make updates easy with UpdraftPlus
fr: Rendez les mises à jour faciles avec UpdraftPlus

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
fr: Plus haute est la valeur, plus de ressources serveur sont nécessaires pour créer l’archive.

en: Incomplete
fr: Inachevée

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
fr: La sauvegarde est en cours d’abandon à cause d’un échec répété à avancer.

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
fr: Vous permet de sauvegarder uniquement les modifications de vos fichiers (une nouvelle image, par exemple) qui ont été apportées à votre site depuis la dernière sauvegarde.

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
fr: Suivez ce lien pour les instructions d’installation (en particulier l’étape 1).

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
fr: Vous avez bien acheté UpdraftPremium.

en: Goes to updraftplus.com checkout page
fr: Redirige vers la page de paiement d’updraftplus.com

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
fr: Votre installation WordPress possède d’anciens répertoires de son état avant que vous ne restauriez/migriez (information technique : ils sont suffixés par -old).

en: The setting %s is turned on in your PHP settings. It is deprecated, causes encryption to malfunction, and should be turned off.
fr: Le réglage %s est activé dans vos réglages PHP. Il est obsolète, cause un mauvais fonctionnement du cryptage et doit être désactivé.

en: Unzip progress: %d out of %d files
fr: Progression de la décompression : %d sur %d fichiers

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to. Aborting this backup.
fr: Aucun jeu de sauvegarde défini (qui contient déjà une sauvegarde complète de tous les types de composants de fichiers demandés) n’a été trouvé, auquel ajouter des incréments. Annulation de cette sauvegarde.

en: File backup options
fr: Options de sauvegarde des fichiers

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
fr: Ce jeu de sauvegarde contient des sauvegardes incrémentielles de vos fichiers ; veuillez sélectionner l’heure à laquelle vous souhaitez restaurer vos fichiers

en: Could not copy file.
fr: Impossible de copier le fichier.

en: Could not extract file from archive.
fr: Impossible d’extraire le fichier de l’archive.

en: Could not create directory.
fr: Impossible de créer le répertoire.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
fr: Impossible de copier les fichiers. Vous n’avez peut-être plus d’espace disque.

en: Could not retrieve file from archive.
fr: Impossible de récupérer le fichier de l’archive.

en: Incompatible Archive.
fr: Archive non compatible.

en: Could not access filesystem.
fr: Impossible d’accéder au fichier système.

en: Incremental backups
fr: Sauvegardes incrémentielles

en: Perform a backup
fr: Effectuer une sauvegarde

en: Add changed files (incremental backup) ...
fr: Ajouter les fichiers modifiés (sauvegarde incrémentielle)…

en: to take incremental backups
fr: pour effectuer des sauvegardes incrémentielles

en: Find out more about incremental backups here.
fr: Pour en savoir plus sur les sauvegardes incrémentielles, cliquez ici.

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
fr: Les sauvegardes incrémentielles sont une fonctionnalité de %s (mise à niveau en suivant ce lien).

en: Take an incremental backup
fr: Effectuer une sauvegarde incrémentielle

en: Take a new backup
fr: Effectuer une nouvelle sauvegarde

en: Restore files from
fr: Restaurer les fichiers depuis

en: %s logo
fr: Logo %s

en: Clone region:
fr: Région de clonage :

en: Read more about Easy Updates Manager
fr: En savoir plus sur Easy Updates Manager

en: You can find out more about clone keys here.
fr: Vous pouvez en savoir plus sur les clés de clonage ici.

en: Or, use an UpdraftClone key
fr: Ou, utiliser une clé UpdraftClone

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
fr: Demandez à WordPress de mettre automatiquement à jour UpdraftPlus lorsqu’il trouve une mise à jour disponible.

en: Automatic updates
fr: Mises à jour automatiques

en: Confirm change
fr: Confirmer la modification

en: Edit
fr: Modifier

en: Add an exclusion rule
fr: Ajouter une règle d’exclusion

en: Type a file prefix
fr: Saisissez un préfixe de fichier

en: All files beginning with these characters
fr: Tous les fichiers commençant par ces caractères

en: Type an extension like zip
fr: Saisissez une extension comme zip

en: Select a file/folder which you would like to exclude
fr: Sélectionnez un fichier/dossier que vous souhaitez exclure

en: All files beginning with given characters
fr: Tous les fichiers commençant par les caractères donnés

en: All files with this extension
fr: Tous les fichiers avec cette extension

en: File/directory
fr: Fichier/répertoire

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
fr: Sélectionnez un moyen d’exclure des fichiers ou des répertoires de la sauvegarde

en: Exclude files/directories
fr: Exclure des fichiers/répertoires

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
fr: SET NAMES %s trouvé mais modifié pour %s comme suggéré par WPDB::determine_charset().

en: Your database user does not have permission to drop tables
fr: L’utilisateur de votre base de données n’a pas le droit de supprimer des tables

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
fr: Pour lire la FAQ/documentation sur UpdraftClone, allez ici.

en: your UpdraftPlus.com account
fr: votre compte UpdraftPlus.com

en: You can check the progress here or in %s
fr: Vous pouvez vérifier la progression ici ou dans %s

en: Your UpdraftClone is still setting up.
fr: Votre UpdraftClone est toujours en cours de configuration.

en: %s archives remain
fr: %s archives restantes

en: The site data has all been received, and its import has begun.
fr: Les données du site ont toutes été reçues et leur importation a commencé.

en: The sending of the site data has begun. So far %s data archives totalling %s have been received
fr: L’envoi des données du site a commencé. Jusqu’à présent, %s archives de données totalisant %s ont été reçues.

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
fr: WordPress installé ; en attente des données du site à envoyer.

en: Clone ready
fr: Clone prêt

en: Site data has been deployed
fr: Les données du site ont été déployées

en: Deploying site data
fr: Déploiement des données du site

en: Site data received
fr: Données du site reçues

en: Receiving site data
fr: Réception des données du site

en: WordPress installed
fr: WordPress installé

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
fr: Votre clone a commencé, les informations réseau ne sont pas encore disponibles mais seront affichées ici et sur votre compte updraftplus.com une fois qu’il sera prêt.

en: Exclude these from
fr: Exclure ceci de

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
fr: Demander à WordPress de mettre à jour automatiquement UpdraftPlus lorsqu’une mise à jour est disponible

en: UpdraftClone key is required.
fr: Une clé UpdraftClone est nécessaire.

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
fr: La règle d’exclusion que vous essayez d’ajouter existe déjà

en: Please enter a valid file name prefix
fr: Veuillez saisir un préfixe de nom de fichier valide

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
fr: Veuillez saisir les caractères qui commencent le nom du fichier que vous souhaitez exclure

en: Please enter a valid file extension
fr: Veuillez saisir une extension de fichier valide

en: Please enter a file extension, like zip
fr: Veuillez saisir une extension de fichier, comme zip

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
fr: Veuillez sélectionner un fichier/dossier que vous souhaitez exclure

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
fr: Confirmez-vous vouloir retirer cette règle d’exclusion ?

en: The preparation of the clone data has been aborted.
fr: La préparation des données du clone a été interrompue.

en: log results to console
fr: journaliser les résultats dans la console

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
fr: J’accepte les termes et conditions de UpdraftClone

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
fr: Vous n’avez pas de compte ? Obtenez-en un en achetant des jetons ici.

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
fr: Pour créer un clone temporaire vous devez : 1) créditer votre compte et 2) vous connecter à votre compte, ci-dessous.

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
fr: Pour créer un clone temporaire, vous avez besoin de crédit sur votre compte.

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
fr: Si vous le souhaitez, testez la mise à niveau vers une version PHP ou WP différente.

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
fr: Prend juste le temps nécessaire pour créer une sauvegarde et l’envoyer.

en: Fast
fr: Rapide

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
fr: Un VPS (Virtual Private Server) par clone, partagé avec personne.

en: Secure
fr: Sécurisé

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
fr: Fonctionne avec la capacité d’un des principaux fournisseurs de cloud computing.

en: Reliable
fr: Fiable

en: Press the buttons... UpdraftClone does the work.
fr: Appuyez sur les boutons… UpdraftClone fait le reste.

en: Easy
fr: Facile

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
fr: Vous pouvez acheter des jetons UpdraftClone depuis notre boutique, ici.

en: Read FAQs here.
fr: Lisez la FAQ ici.

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers. Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
fr: Un clone temporaire est une copie instantanée de ce site web, exécutée sur nos serveurs. Plutôt que de tester les choses sur votre site en direct, vous pouvez le cloner via UpdraftClone et supprimer votre clone une fois terminé.

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
fr: Créer un clone temporaire sur nos serveurs (UpdraftClone)

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
fr: Migrer (créer une copie d’un site sur l’hébergement que vous contrôlez)

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Reset tour
fr: Réinitialiser la visite

en: Press this button to take a tour of the plugin.
fr: Appuyez sur ce bouton pour faire le tour de l’extension.

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
fr: Échec du téléversement du fichier dans %s (voir fichier journal pour plus d’infos)

en: error: %s (see log file for more)
fr: erreur  : %s (voir fichier journal pour plus d’infos)

en: Closing 1st October 2018
fr: Fermeture le 1er octobre 2018

en: Take Tour
fr: Visite guidée

en: Log in here to enable all the features you have access to.
fr: Connectez-vous ici pour activer toutes les fonctionnalités auxquelles vous avez accès.

en: Connect to updraftplus.com
fr: Connecter à updraftplus.com

en: Thank you for taking the tour. You are now all set to use UpdraftPlus!
fr: Merci pour la visite. Vous êtes maintenant prêt à utiliser UpdraftPlus !

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
fr: Pour commencer avec UpdraftVault, sélectionnez une des options ci dessous :

en: Finish
fr: Terminer

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
fr: UpdraftPlus Premium a encore bien plus de fonctionnalités excitantes !

en: UpdraftPlus Premium and addons
fr: UpdraftPlus Premium et modules

en: Thank you for taking the tour.
fr: Merci pour la visite.

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
fr: Avez-vous quelques sites WordPress supplémentaires à sauvegarder ? Si oui, vous pouvez gagner des heures en contrôlant toutes vos sauvegardes en un seul endroit depuis UpdraftCentral.

en: Control all your backups in one place
fr: Contrôlez toutes vos sauvegardes dans un unique emplacement

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
fr: Félicitations, vos réglages ont bien été enregistrés.

en: Press here to save your settings.
fr: Cliquez ici pour enregistrer vos réglages.

en: Save
fr: Enregistrer

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
fr: Parcourez les autres réglages ici, en faisant toutes les modifications que vous souhaitez.

en: More settings
fr: Plus de réglages

en: Find out more here.
fr: Plus d’informations ici.

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
fr: UpdraftVault est notre stockage à distance qui fonctionne de manière transparente avec UpdraftPlus.

en: Try UpdraftVault!
fr: Testez UpdraftVault !

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats. If not, your backups remain on the same server as your site.
fr: Sélectionnez maintenant une destination de stockage distant pour vous protéger contre les menaces au niveau du serveur. Sinon, vos sauvegardes restent sur le même serveur que votre site.

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
fr: Choisissez la planification que vous souhaitez pour vos sauvegardes.

en: Choose your backup schedule
fr: Choisissez votre planification de sauvegarde

en: Congratulations! Your first backup is running.
fr: Félicitations ! Votre première sauvegarde est en cours.

en: Go to settings
fr: Aller aux réglages

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
fr: Mais pour prévenir les menaces au niveau du serveur, sauvegardez régulièrement vers un stockage cloud distant dans les %s réglages %s

en: Press here to run a manual backup.
fr: Cliquez ici pour lancer une sauvegarde manuelle.

en: Creating your first backup
fr: Création de votre première sauvegarde

en: Select what you want to backup
fr: Sélectionnez ce que vous souhaitez sauvegarder

en: Manual backup options
fr: Options de sauvegarde manuelle

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
fr: Pour faire une simple sauvegarde sur votre serveur, cliquez sur ce bouton. Ou pour configurer les sauvegardes régulières et le stockage à distance, allez aux %s réglages %s

en: Your first backup
fr: Votre première sauvegarde

en: Press here to start!
fr: Cliquez ici pour commencer !

en: the world’s most trusted backup plugin!
fr: l’extension de sauvegarde la plus fiable au monde !

en: Welcome to UpdraftPlus
fr: Bienvenue sur UpdraftPlus

en: UpdraftPlus settings
fr: Réglages d’UpdraftPlus

en: End tour
fr: Terminer la visite

en: Skip this step
fr: Sauter cette étape

en: Back
fr: Retour

en: Manage your clones
fr: Gérer vos clones

en: Your clone will renew on:
fr: Votre clone se renouvellera le :

en: Unable to get renew date
fr: Impossible d’obtenir la date de renouvellement

en: Dashboard:
fr: Tableau de bord:

en: Front page:
fr: Page de garde :

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
fr: Votre clone a commencé et sera disponible aux URL suivantes dès qu’il sera prêt.

en: manage
fr: gérer

en: Current clones
fr: Clones actuels

en: You can buy more temporary clone tokens here.
fr: Vous pouvez acheter plus de jetons de clone temporaire ici.

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
fr: Votre clone utilisera ces données pour recréer votre site.

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
fr: Empêchez les non administrateurs de se connecter à WordPress sur votre clone

en: The %s endpoint is scheduled to shut down on the 1st October 2018. You will need to switch to a different end-point and migrate your data before that date. %sPlease see this article for more information%s
fr: Le point de terminaison %s va être arrêté le 1er octobre 2018. Vous devrez passer à un point de terminaison différent et migrer vos données avant cette date. %sVeuillez lire cette article pour plus d’informations%s

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it. Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
fr: Le clone a été provisionné et ses données lui ont été envoyées. Une fois que le clone aura fini de se déployer, vous recevrez un e-mail.

en: The backup was aborted
fr: La sauvegarde a été interrompue

en: WooCommerce plugins
fr: Extensions WooCommerce

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported. See our documentation on how to carry out a normal migration here
fr: Les clones temporaires des installations multisites WordPress en mode sous-domaines ne sont pas encore supportés. Consultez notre documentation sur la façon d’effectuer une migration normale ici.

en: Premium / Find out more
fr: Premium/en savoir plus

en: Other great plugins
fr: Autres extensions géniales

en: Remote storage: %s
fr: Stockage à distance : %s

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
fr: Échec : nous n’avons pas été en mesure de placer un fichier dans ce répertoire - veuillez vérifier vos informations d’identification.

en: Failed to download
fr: Échec du téléchargement

en: Failed to download %s
fr: Échec du téléchargement %s

en: This storage method does not allow downloading
fr: Cette méthode de stockage n’autorise pas le téléchargement.

en: failed to list files
fr: échec du listage des fichiers

en: Failed to upload %s
fr: Échec du téléversement %s

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
fr: Vous pouvez trouver vos informations de clone temporaire dans votre compte updraftplus.com ici.

en: Choose a default for each table
fr: Choisissez une valeur par défaut pour chaque table

en: Sending files to remote site
fr: Envoi des fichiers vers le site distant

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
fr: Clonage du serveur en cours de provisionnement et de démarrage (peut prendre plusieurs minutes)

en: Backup / Restore
fr: Sauvegarder/restaurer

en: Warning: you have selected a lower version than your currently installed version. This may fail if you have components that are incompatible with earlier versions.
fr: Avertissement : vous avez sélectionné une version inférieure à la version actuellement installée. Cela peut échouer si vous avez des composants incompatibles avec des versions antérieures.

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: More information here.
fr: Plus d’informations ici.

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
fr: Le jeu de caractères demandé (%s) n’est pas présent ; passage à %s.

en: Allow only administrators to log in
fr: Autoriser uniquement les administrateurs à se connecter

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
fr: Vous pouvez empêcher les non-administrateurs de se connecter à ce site cloné en cochant la case ci dessous

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
fr: Réglages de connexion utilisateur pour le clone temporaire UpdraftPlus :

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
fr: Bienvenue sur votre clone Updraft (clone temporaire)

en: Refresh connection
fr: Actualiser la connexion

en: Existing keys
fr: Clés existantes

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
fr: Aucune clé pour autoriser des sites distants à envoyer des données de sauvegarde ici n’a encore été crée.

en: No receiving sites have yet been added.
fr: Aucun site de réception n’a encore été ajouté..

en: It is for sending backups to the following site:
fr: Elle sert à envoyer des sauvegardes vers le site suivant :

en: The key was successfully added.
fr: La clé a bien été ajoutée.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
fr: La clé saisie n’appartient pas à un site distant (elle appartient à celui-ci).

en: The entered key was corrupt - please try again.
fr: La clé saisie était corrompue ; veuillez réessayer.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
fr: La clé entrée était de la mauvaise longueur ; veuillez réessayer.

en: key
fr: clé

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
fr: Vous devez copier et coller cette clé sur le site d’envoi maintenant ; elle ne peut plus être affichée à nouveau.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
fr: Une clé avec ce nom existe déjà ; vous devez utiliser un nom unique.

en: Also send this backup to the active remote storage locations
fr: Envoyer également cette sauvegarde vers les emplacements de stockage distant actifs

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
fr: Pour plus d’aide, incluant des captures d’écran, cliquez sur ce lien.

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
fr: Si l’envoi direct d’un site à un autre ne fonctionne pas pour vous, il existe trois autres méthodes. Veuillez essayer l’une de ces méthodes.

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
fr: L’URL du site vers lequel vous envoyez (%s) ressemble à celle d’un site web de développement local. Si vous envoyez depuis un réseau externe, il est probable qu’un pare-feu le bloquera.

en: site not found
fr: site non trouvé

en: Backup data will be sent to:
fr: Les données de sauvegarde seront envoyées vers :

en: The creation of your data for creating the clone should now begin.
fr: La création de vos données pour la création du clone devrait désormais commencer.

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
fr: Autoriser uniquement cette sauvegarde à être supprimée manuellement (c.-à-d. la conserver même si les limites de rétention sont atteintes).

en: Migrate / Clone
fr: Migrer/Cloner

en: Every hour
fr: Chaque heure

en: Processing
fr: Traitement

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
fr: Connecter à UpdraftCentral Cloud

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
fr: Conditions et politiques relatives aux comptesUpdraftPlus.Com

en: I consent to %s
fr: Je consens à %s

en: Login or register with this email address
fr: Connectez-vous ou enregistrez-vous avec cette adresse de messagerie.

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
fr: Si ce n’est pas le cas, choisissez vos coordonnées et un nouveau compte sera enregistré.

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
fr: Si vous avez déjà un compte updraftplus.com, saisissez les détails ci-dessous.

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at updraftplus.com.
fr: Ajouter ce site web à votre tableau de bord UpdraftCentral Cloud sur updraftplus.com.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
fr: Connectez-vous ou enregistrez-vous pour UpdraftCentral Cloud.

en: Go here to connect it.
fr: Allez ici pour le connecter.

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
fr: Ou si vous préférez l’auto-hébergement, vous pouvez obtenir la version auto-hébergée ici.

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
fr: Connecter ce site à UpdraftCentral Cloud

en: If you have a few sites, it'll save hours. It's free to use or try up to 5 sites.
fr: Si vous avez plusieurs sites, vous gagnerez des heures. C’est gratuit d’utiliser ou d’essayer jusqu’à 5 sites.

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
fr: Sauvegardez, mettez à jour et gérez tous vos sites WordPress à partir d’un seul tableau de bord.

en: this privacy policy
fr: cette politique de confidentialité

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
fr: Veuillez lire %s pour l’utilisation de notre App d’autorisation %s (aucune donnée de votre sauvegarde ne nous est envoyée).

en: An error has occurred while processing your request. The server might be busy or you have lost your connection to the internet at the time of the request. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de votre demande. Le serveur peut être occupé ou vous avez perdu votre connexion à internet au moment de la demande. Veuillez réessayer plus tard.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
fr: Sans cela, le cryptage sera bien plus lent.

en: Your web-server does not have the %s module installed.
fr: Le module %s n’est pas installé sur votre serveur web.

en: Create clone
fr: Créer un clone

en: Available temporary clone tokens:
fr: Jetons de clone disponibles temporairement :

en: A version of UpdraftPlus is already installed. WordPress will only allow you to install your new version after first de-installing the existing one. That is safe - all your settings and backups will be retained. So, go to the "Plugins" page, de-activate and de-install UpdraftPlus, and then try again.
fr: Une version d’UpdraftPlus est déjà installée. WordPress ne vous autorisera à installer votre version qu’après avoir désinstallé celle déjà présente. C’est sans risque, tous vos réglages et vos sauvegardes seront conservés. Alors, allez sur la page « Extensions », désactivez et désinstallez UpdraftPlus puis réessayez.

en: (current version)
fr: (version courante)

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
fr[0]: Le fichier %s commence par un « indicateur d’ordre des octets » (BOM).
fr[1]: Les fichiers %s commencent par un « indicateur d’ordre des octets » (BOM).

en: press here
fr: cliquez ici

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
fr: Mot de passe à usage unique (vérifiez votre application de mot de passe à usage unique pour récupérer ce mot de passe)

en: Forgotten your details?
fr: Avez-vous oublié vos détails ?

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
fr: Pas encore de compte (c’est gratuit) ? Allez en obtenir un !

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
fr: Connectez-vous avec votre compte UpdraftPlus.Com

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
fr: Pour le contrôle futur de toutes vos connexions UpdraftCentral, allez dans l’onglet « Outils avancés ».

en: You can also close this wizard.
fr: Vous pouvez également fermer cet assistant.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
fr: Vous devez lire et accepter les données et la politique de confidentialité d’UpdraftCentral Cloud avant de pouvoir continuer.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
fr: Veuillez patienter pendant que vous êtes redirigé vers UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
fr: Veuillez patienter pendant que le système génère et enregistre une clé de chiffrement pour votre site web avec UpdraftCentral Cloud.

en: Perhaps you would want to login instead.
fr: Peut-être voudriez-vous plutôt vous connecter.

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
fr: Problème de connexion ? Essayez d’utiliser une méthode alternative dans les options de sécurité avancées.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
fr: Un e-mail est obligatoire et doit être dans un format valide.

en: Both email and password fields are required.
fr: Les deux champs e-mail et mot de passe sont obligatoires.

en: Registration successful.
fr: Enregistrement réussi.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
fr: Veuillez suivre ce lien pour ouvrir %s dans une nouvelle fenêtre.

en: Login successful.
fr: Connexion réussie.

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
fr: Sélectionnez les destinations de stockage distant sur lesquelles vous voulez téléverser cette sauvegarde.

en: Upload backup
fr: Téléverser la sauvegarde

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
fr: Après avoir appuyé sur ce bouton, vous pouvez sélectionner l’endroit où téléverser votre sauvegarde à partir d’une liste de vos emplacements de stockage distant actuellement enregistrés

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
fr: Veuillez spécifier le nom du dossier Microsoft OneDrive, et non l’URL.

en: (already uploaded)
fr: (déjà téléversé)

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
fr: Vous devez sélectionner au moins une destination de stockage distant pour téléverser ce jeu de sauvegarde.

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
fr: Le téléversement de la sauvegarde locale a commencé. Veuillez vérifier le fichier journal pour suivre la progression du téléversement

en: Upload
fr: Téléverser

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir ignorer les nouveautés UpdraftPlus pour toujours ?

en: Dismiss all UpdraftPlus news
fr: Ignorer les nouveautés UpdraftPlus

en: UpdraftPlus News
fr: Nouveautés UpdraftPlus

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
fr: Commandes WP-CLI pour faire, répertorier et supprimer des sauvegardes.

en: WP-CLI support
fr: Support WP-CLI

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
fr: Vous souhaitez en savoir plus sur la sécurité de votre mot de passe UpdraftPlus.com ? Lire à ce sujet ici.

en: Only email the database backup
fr: Uniquement envoyer la base de données par e-mail

en: is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
fr: est un moyen très efficace de gérer, mettre à jour et sauvegarder plusieurs sites web à partir d’un même endroit.

en: Super-charge and secure your WordPress site with our other top plugins:
fr: Améliorez et sécurisez votre site WordPress avec nos autres extensions :

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
fr: Merci d’avoir installé UpdraftPlus !

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
fr: Cette fonctionnalité a été désactivée par l’administrateur du site.

en: Failed to read from the working directory.
fr: Impossible de lire dans le répertoire de travail.

en: Failed to find a manifest file in the backup.
fr: Impossible de trouver un fichier manifeste dans la sauvegarde.

en: Failed to read the manifest file from backup.
fr: Impossible de lire le fichier manifeste à partir de la sauvegarde.

en: (Nothing has been logged yet)
fr: (rien n’a encore été enregistré)

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
fr: Assurez-vous d’être connecté au bon compte avant de continuer.

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
fr: La méthode de stockage à distance et l’identifiant d’instance sont nécessaires pour l’authentification.

en: authentication error
fr: erreur d’authentification

en: Currently disabled
fr: Actuellement désactivé

en: Currently enabled
fr: Actuellement activé

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
fr: Si vous avez acheté chez UpdraftPlus.Com, suivez ce lien vers les instructions d'installation (en particulier l'étape 1).

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
fr: Vous utilisez actuellement la version gratuite de UpdraftPlus.

en: Get it here
fr: Obtenez-la ici

en: remote site
fr: site distant

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
fr[0]: Le classement de la table demandée (%1$s) n'est pas présent - changement en %2$s.
fr[1]: Les classements de table demandées (%1$s) ne sont pas présente - changement en %2$s.

en: Your chosen replacement collation
fr: Votre classement de remplacement choisi

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
fr: Vous pouvez choisir un autre classement approprié et continuer la restauration (à vos risques et périls).

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
fr[0]: Le serveur de base de données sur lequel ce site WordPress s’exécute ne prend pas en charge la collecte (%s) utilisée dans la base de données que vous essayez d'importer.
fr[1]: Le serveur de base de données sur lequel ce site WordPress s’exécute ne prend pas en charge les collectes multiples (%s) utilisées dans la base de données que vous essayez d'importer.

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
fr: URL du site de votre tableau de bord UpdraftCentral

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
fr: Entrez l’URL où se trouve votre installation auto-hébergée de UpdraftCentral :

en: A website where you have installed %s
fr: Un site web sur lequel vous avez installé %s

en: Self-hosted dashboard
fr: Tableau de bord auto-hébergé

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
fr: Sur votre tableau de bord UpdraftCentral, vous devez appuyer sur le bouton « Ajouter un site », puis coller la clé dans la zone de saisie.

en: Requested table character set (%s) is not present - changing to %s.
fr: Le jeu de caractères de la table demandé (%s) n’est pas présent - modification en %s.

en: Your chosen character set to use instead:
fr: Votre jeu de caractères à utiliser à la place :

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
fr: Vous pouvez choisir un autre jeu de caractères à la place et continuer avec la restauration à vos risques et périls.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
fr[0]: Le serveur de base de données sur lequel ce site WordPress fonctionne ne prend pas en charge le jeu de caractères (%s) que vous essayez d’importer.
fr[1]: Le serveur de base de données sur lequel ce site WordPress fonctionne ne prend pas en charge les jeux de caractères (%s) que vous essayez d’importer.

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use %s so that the non-https links are automatically replaced.
fr: Tant que votre hébergement Web permet un accès http (c’est-à-dire un accès non SSL) ou transférera les requêtes vers https (ce qui est presque toujours le cas), cela ne pose aucun problème. Si ce n’est pas encore configuré, vous devez le configurer ou utiliser %s pour que les liens non-https soient automatiquement remplacés.

en: the migrator add-on
fr: le module Migrator

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use %s to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
fr: Cette restauration fonctionnera si vous possédez toujours un certificat SSL (c’est-à-dire qui peut utiliser https) pour accéder au site. Sinon, vous voudrez utiliser %s pour chercher/remplacer l’adresse du site afin que le site puisse être visité sans https.

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
fr: Ce jeu de sauvegarde est de ce site, mais au moment de la sauvegarde vous utilisiez %s, alors que le site utilise maintenant %s.

en: The website address in the backup set (%s) is slightly different from that of the site now (%s). This is not expected to be a problem for restoring the site, as long as visits to the former address still reach the site.
fr: L'adresse du site web dans le jeu de sauvegarde (%s) est légèrement différente de celle du site maintenant (%s). Cela ne devrait pas être un problème pour la restauration du site, tant que les visites à l'adresse précédente atteignent toujours le site.

en: Create another key
fr: Créer une autre clé

en: UpdraftCentral dashboard connection details
fr: Détails de connexion du tableau de bord UpdraftCentral

en: Next
fr: Suivant

en: an account
fr: un compte

en: i.e. if you have %s there
fr: par ex. si vous avez %s ici

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
fr: Connexter ce site à un tableau de bord UpdraftCentral trouvé sur&hellip;

en: Manage existing keys (%d)...
fr: Gérer les clés existantes (%d)&hellip;

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
fr: Il n'y a aucun tableau de bord UpdraftCentral pouvant actuellement contrôler ce site.

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
fr: Vous pouvez maintenant contrôler ce site via votre tableau de bord UpdraftCentral sur %s.

en: Detailed instructions for this can be found at %s
fr: Des instructions détaillées pour cela peuvent être trouvées sur %s

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
fr: Vous devez maintenant copier la clé ci-dessous et la saisir sur votre %s.

en: UpdraftCentral key created successfully
fr: Clé UpdraftCentral bien créée

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
fr: Veuillez saisir une URL valide par ex. http://example.com

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
fr: Veuillez saisir l’URL où votre tableau de bord UpdraftCentral est hébergé.

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
fr: Pour dés-autoriser UpdraftPlus (tous les sites) d’accéder à votre Google Drive, suivez ce lien dans les réglages de votre compte Google.

en: Follow this link to remove these settings for %s.
fr: Suivez ce lien pour retirer ces réglages pour %s.

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
fr: Une erreur fatale PHP (%s) est survenue : %s

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
fr: Une exception PHP (%s) est survenue : %s

en: Error: The chosen file is corrupt. Please choose a valid UpdraftPlus export file.
fr: Erreur : le fichier choisi est corrompu. Veuillez choisir un fichier d’export UpdraftPlus valide.

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
fr: La sauvegarde de vos réglages a échoué. Veuillez rafraîchir la page des réglages et essayer à nouveau

en: UpdraftPlus seems to have been updated to version (%s), which is different to the version running when this settings page was loaded. Please reload the settings page before trying to save settings.
fr: UpdraftPlus semble avoir été mis jour à la version (%s) qui est différente de la version en fonctionnement lorsque la page des réglages a été chargée. Veuillez recharger la page des réglages avant d’essayer d’enregsitrer les réglages.

en: WordPress Core
fr: Noyau WordPress

en: Extra database
fr: Base de données supplémentaire

en: Press here to download or browse
fr: Appuyez ici pour télécharger ou parcourir

en: Error: invalid path
fr: Erreur : chemin non valide

en: An error occurred when fetching storage module options:
fr: Une erreur s’est produite lors de l’extraction des options du module de stockage :

en: Loading log file
fr: Chargement du fichier journal

en: Unable to download file. This could be caused by a timeout. It would be best to download the zip to your computer.
fr: Impossible de télécharger le fichier. Cela peut être causé par un dépassement de délai. Il vaudrait mieux télécharger le zip sur votre ordinateur.

en: Search
fr: Rechercher

en: Select a file to view information about it
fr: Sélectionnez un fichier pour voir les informations à son propos

en: Browsing zip file
fr: Navigation dans le fichier zip

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
fr: Avec UpdraftPlus Premium, vous pouvez directement télécharger des fichiers individuels d’ici.

en: Browse contents
fr: Parcourir les contenus

en: Skipped tables:
fr: Tables ignorées :

en: This database backup has the following WordPress tables excluded: %s
fr: Les tables WordPress suivantes sont exclues de cette sauvegarde de base de données : %s

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
fr: Avec UpdraftPlus Premium, vous pouvez choisir de sauvegarder des tables non WordPress, de sauvegarder uniquement des tables spécifiques et de sauvegarder d’autres bases de données.

en: All WordPress tables will be backed up.
fr: Toutes les tables WordPress seront sauvegardées.

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
fr: D’autres informations peuvent être trouvées dans la console JavaScript du navigateur et dans les journaux d'erreurs PHP du serveur.

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
fr: Que vous essayez de mettre en ligne un fichier zip créé précédemment par UpdraftPlus.

en: The available memory on the server.
fr: La mémoire disponible sur le serveur.

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
fr: Tous réglages de votre fichier .htaccess ou web.config affectant la taille maximale de mise en ligne ou d’article.

en: The file failed to upload. Please check the following:
fr: Impossible de mettre en ligne le fichier. Veuillez vérifier les points suivants :

en: HTTP code:
fr: Code HTTP :

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
fr: Vous avez choisi de sauvegarder une base de données, mais aucune table n’a été sélectionnée

en: Find out more
fr: En savoir plus

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
fr: UpdraftPlus a sa propre option de stockage intégrée, fournissant une méthode sans souci pour télécharger, stocker et gérer toutes vos sauvegardes à partir d’un seul endroit.

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
fr: Verrouillez l’accès à UpdraftPlus via un mot de passe afin de choisir les administrateurs qui peuvent accéder aux sauvegardes.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
fr: Certaines extensions de sauvegarde ne peuvent pas restaurer une sauvegarde, alors Premium vous permet de restaurer des sauvegardes à partir d'autres extensions.

en: Importer
fr: Importateur

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
fr: Ranger les choses pour les clients et supprimer toutes les annonces pour nos autres produits.

en: No ads
fr: Aucune publicité

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
fr: Fonctionnalités sophistiquées de création de rapports et d’envoi d’e-mails.

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
fr: Chiffrez vos bases de données sensibles (par exemple, informations sur les clients ou mots de passe) ; sauvegardez également les bases de données externes.

en: More database options
fr: Plus d’options de base de données

en: Set exact times to create or delete backups.
fr: Définissez les heures exactes pour créer ou supprimer des sauvegardes.

en: Backup time and scheduling
fr: Heure et planification de sauvegarde

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
fr: Sauvegarder un WordPress multisite (ex. : réseaux) de façon sécurisée.

en: Network / multisite
fr: Réseau/multisite

en: Network and multisite
fr: Réseau et multisite

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
fr: Sauvegarder le cœur WordPress, les fichiers hors WP et les bases de données.

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
fr: Sauvegarde automatiquement votre site web avant toute mise à jour des extensions, des thèmes et du cœur WordPress.

en: Pre-update backups
fr: Sauvegardes d’avant mise à jour

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
fr: Fournit l’aide d’experts et le support des développeurs chaque fois que vous en avez besoin.

en: Fast, personal support
fr: Soutien rapide et personnel

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
fr: UpdraftPlus Migrator clone votre site WordPress et le déplace vers un nouveau domaine directement et simplement.

en: Cloning and migration
fr: Clonage et migration

en: Migrator
fr: Migrateur

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV and more with UpdraftPlus Premium.
fr: Obtenez des versions améliorées des options de stockage à distance gratuites (Dropbox, Google Drive & S3) et également plus d’options de stockage à distance comme OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV et plus avec UpdraftPlus Premium.

en: Additional and enhanced remote storage locations
fr: Emplacements de stockage à distance supplémentaires et améliorés

en: Additional storage
fr: Stockage supplémentaire

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage. UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
fr: Pour éviter les risques à l'échelle du serveur, sauvegardez toujours vers un stockage en nuage distant. UpdraftPlus inclut gratuitement Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace et plus.

en: Backup to remote storage locations
fr: Sauvegarder sur des emplacements de stockage distants

en: Remote storage
fr: Stockage distant

en: Upgrade now
fr: Mettre à niveau maintenant

en: Installed
fr: Installée

en: UpdraftPlus Tour
fr: Tour UpdraftPlus

en: Free
fr: Gratuit

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
fr: Recommandé : optimisez votre base de données avec WP-Optimize.

en: Read more
fr: Lire plus

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
fr: Après avoir sauvegardé votre base de données, nous vous recommandons d’installer notre extension WP-Optimize pour l’optimiser afin d’améliorer les performances du site web.

en: Trash
fr: Corbeille

en: Hold or Unapprove
fr: Maintenir ou annuler l'approbation

en: Approve
fr: Approuver

en: Comments
fr: Commentaires

en: notice image
fr: Image de l’avis

en: Go there
fr: Cliquez ici

en: Sign up
fr: S’inscrire

en: Get Premium
fr: Obtenir la version Premium

en: Review UpdraftPlus
fr: Revue de UpdraftPlus

en: Get UpdraftCentral
fr: Obtenir UpdraftCentral

en: Summer sale - 20% off UpdraftPlus Premium until July 31st
fr: Solde d’été - 20% de réduction sur UpdraftPlus Premium jusqu’au 31 juillet.

en: Spring sale - 20% off UpdraftPlus Premium until May 31st
fr: Promo de printemps, -20% de réduction sur UpdraftPlus Premium jusqu’au 31 mai.

en: Happy New Year - 20% off UpdraftPlus Premium until January 14th
fr: Bonne année - 20% de réduction sur UpdraftPlus Premium jusqu’au 14 janvier

en: To benefit, use this discount code:
fr: Pour en bénéficier, utilisez ce code de réduction :

en: Black Friday - 20% off UpdraftPlus Premium until November 30th
fr: Black Friday - 20% de réduction sur UpdraftPlus Premium jusqu’au 30 novembre.

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
fr: Blog d’UpdraftPlus - tenez-vous au courant des nouveautés et offres.

en: UpdraftPlus Newsletter
fr: Newsletter d’UpdraftPlus

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
fr: Contrôlez toutes vos installations WordPress à partir d'un point central à l’aide de la gestion de site à distance UpdraftCentral !

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
fr: Utilisez-vous UpdraftPlus sur plusieurs sites ?

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
fr: UpdraftCentral est un moyen très efficace pour gérer, mettre à jour et sauvegarder plusieurs sites Web à partir d'un seul endroit.

en: Introducing UpdraftCentral
fr: Présentation de UpdraftCentral

en: Copy your site to another domain directly. Includes find-and-replace tool for database references.
fr: Copiez directement votre site vers un autre domaine. Comprend l’outil find-and-replace pour les références de base de données.

en: easily migrate or clone your site in minutes
fr: Migrer ou cloner facilement votre site en quelques minutes.

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
fr: Ajoutez SFTP pour envoyer vos données en toute sécurité, verrouiller les paramètres et chiffrer vos sauvegardes de base de données pour plus de sécurité.

en: secure your backups
fr: Sécurisez vos sauvegardes

en: Secure multisite installation, advanced reporting and much more.
fr: Installation multi-site sécurisée, rapport avancé et bien plus encore.

en: advanced options
fr: options avancées

en: Enhanced storage options for Dropbox, Google Drive and S3. Plus many more options.
fr: Options de stockage améliorées pour Dropbox, Google Drive et S3. Plus beaucoup d’autres options.

en: enhanced remote storage options
fr: Options de stockage à distance améliorées

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
fr: L’endroit le plus sécurisé et pratique pour stocker vos sauvegardes.

en: UpdraftVault storage
fr: Stockage UpdraftVault

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
fr: Profitez d’une aide professionnelle, rapide et amicale chaque fois que vous en avez besoin avec la version Premium.

en: UpdraftPlus Premium:
fr: UpdraftPlus Premium :

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
fr: Alors, essayez notre module « Migrator ». Il peut effectuer une migration directe de site à site. Après l’avoir utilisé une fois, vous aurez économisé son prix d’achat par rapport à ce que coûte une copie manuelle.

en: Apache modules
fr: Modules Apache

en: Backup of: %s
fr: Sauvegarde de : %s

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
fr: Le compte utilisateur de votre base de données n’a pas la permission de supprimer des tables. Nous essaierons de faire une restauration en vidant simplement les tables. Cela devrait fonctionner tant que vous restaurez à partir d'une version WordPress avec la même structure de base de données (%s)

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
fr: Le compte utilisateur de votre base de données n’a pas l’autorisation de créer des tables. Nous essaierons de faire une restauration en vidant simplement les tables. Cela devrait fonctionner tant que a) vous restaurez à partir d'une version WordPress avec la même structure de base de données, et b) votre base de données importée ne contient pas de tables qui ne sont pas déjà présentes sur le site d'importation.

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
fr: Sinon, vous devrez soit supprimer les données de cette table, soit contacter votre hébergeur pour demander plus de ressources.

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
fr: Vous avez sélectionné une option de stockage à distance qui doit être complétée par une étape d'autorisation :

en: Remote storage authentication
fr: Authentification de stockage à distance

en: Remote files deleted:
fr: Fichiers distants supprimés :

en: Local files deleted:
fr: Fichiers locaux supprimés :

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
fr: Cliquez sur ce lien pour autoriser l’accès à votre compte %s (vous ne pourrez pas sauvegarder sur %s sans cela).

en: remote files deleted
fr: fichiers distants supprimés

en: template not found
fr: modèle introuvable

en: Processing table (%s)
fr: Traitement de la table (%s)

en: %s de-authentication
fr: déconnexion de %s

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
fr: Vous devez ajouter ce qui suit comme l’URI autorisé de redirection dans votre console Dropbox (sous « Paramètres de l’API ») lorsque demandé.

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
fr: Verrouiller l’accès à la page des paramètres de UpdraftPlus.

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
fr: Pour migrer des sites Web, passez à UpdraftPlus Premium.

en: Site size
fr: Taille du site

en: Search / replace database
fr: Rechercher / remplacer dans la base de données

en: Lock settings
fr: Réglages du verrouillage

en: Site information
fr: Informations sur le site

en: Complete
fr: Terminé

en: The client has been deleted from the Google Drive API console. Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
fr: Le client a été supprimé de la console de l’API Google Drive. Veuillez créer un nouveau projet Google Drive et vous reconnecter avec UpdraftPlus.

en: %s add-on not found
fr: Module %s introuvable

en: Import settings
fr: Importer les réglages

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
fr: Vous pouvez également importer des réglages précédemment exportés. Cet outil remplacera tous vos réglages enregistrés.

en: Export settings
fr: Exporter les réglages

en: including any passwords
fr: mots de passe compris

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup. This tool will export what is currently in the settings tab.
fr: Ici, vous pouvez exporter vos réglages (%s) d’UpdraftPlus, soit pour les utiliser sur un autre site, soit pour les sauvegarder. Cet outil exporte ce qui est actuellement dans l’onglet « Réglages ».

en: Export / import settings
fr: Exporter/importer les réglages

en: or to restore manually
fr: Ou pour restaurer manuellement

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
fr: Cela rend les dépassement de délais beaucoup plus probables. Il est recommandé de désactiver « safe_mode » ou de restaurer une seule entité à la fois.

en: To fix this problem go here.
fr: Pour résoudre ce problème, cliquez ici.

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
fr: OptimizePress 2.0 encode son contenu, de ce fait rechercher/remplacer ne peut pas fonctionner.

en: Do you want to carry out the import?
fr: Voulez-vous effectuer l'importation ?

en: Which was exported on:
fr: Qui a été exporté sur :

en: This will import data from:
fr: Ceci importera les données de :

en: Importing...
fr: Importation...

en: You have not yet selected a file to import.
fr: Vous n’avez pas encore sélectionné de fichier à importer.

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
fr: Votre fichier d’exportation proviendra de vos réglages affichés, et non de ceux sauvegardés.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
fr: Le module OpenSSL n’est pas activé dans votre configuration PHP. Par conséquent, cela peut prendre plusieurs minutes. Si rien ne se produit au bout d’un moment, vous devriez soit essayer une taille de clé plus petite, soit demander à votre hébergeur Web comment activer ce module PHP sur votre configuration.

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
fr: La clé d’accès AWS semble être erronées (une clé d’accès %s valide commence par « AK »)

en: Backup using %s?
fr: Sauvegarder en utilisant %s ?

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
fr: Aucun réglage n’a été trouvé - veuillez vous rendre dans l’onglet des réglages et les vérifier

en: FAQs
fr: FAQ

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
fr: Ceci est utile si le tableau de bord (UpdraftCentral Dashboard) ne peut pas être contacté par ce site (c’est, par exemple, le cas si ce site est hébergé sur internet, mais que le tableau de bord UpdraftCentral est en local ou si ce site dispose d’un pare-feu sortant) ou si le site n’a pas de certificat SSL.

en: More information...
fr: Plus d’informations...

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
fr: Utiliser la méthode alternative pour établir une connexion avec le tableau de bord.

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
fr: Impossible d’ouvrir le répertoire (vérifiez les droits d'accès fichier et la propriété) : %s

en: slower, strongest
fr: plus lent, plus robuste

en: recommended
fr: recommandé

en: %s bytes
fr: %s octets

en: faster (possibility for slow PHP installs)
fr: plus rapide (si peu de PHPs installés)

en: easy to break, fastest
fr: facile à casser, le plus rapide

en: Encryption key size:
fr: Taille de la clé de chiffrement :

en: Key size: %d bits
fr: Taille de clé : %d octets

en: Public key was sent to:
fr: Clé publique envoyée à :

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
fr: Ceci est parfois causé par un pare-feu - essayez de désactiver SSL dans les paramètres avancés, et tester à nouveau.

en: login
fr: connexion

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
fr: Soyez conscient(e)s que les serveurs de messagerie ont tendance à avoir des limites de taille; généralement autour de%s MB ; les sauvegardes plus importantes que ces limites ne pourront probablement pas être acheminées.

en: UpdraftCentral (Remote Control)
fr: UpdraftCentral (Télécommande)

en: View recent UpdraftCentral log events
fr: Voir les récents événements des journaux UpdraftCentral

en: Enter any description
fr: Entrez une description

en: Delete...
fr: Supprimer…

en: Created:
fr: Créé :

en: Access this site as user:
fr: Accéder à ce site en tant qu’utilisateur :

en: Details
fr: Détails

en: Key description
fr: Description de la clé

en: An invalid URL was entered
fr: Une URL invalide a été saisie

en: This connection appears to already have been made.
fr: Cette connexion semble déjà avoir été effectuée.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
fr: Vous devriez visiter ce lien dans le même navigateur et démarrer une session avec la clé que vous avez créé.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
fr: Vous devez consulter cette adresse (URL) depuis le même navigateur et la même session de connexion que lors de la création de la clé.

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
fr: Vous n'êtes pas connecté(e) à ce site WordPress depuis votre navigateur.

en: The key referred to was unknown.
fr: La clé évoquée est inconnue.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
fr: Une nouvelle connexion à UpdraftCentral n’a pas pu être établie.

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
fr: Une connexion à UpdraftCentral a bien été établie.

en: UpdraftCentral Connection
fr: Connexion à UpdraftCentral

en: Cloud Files
fr: Fichiers du Cloud

en: (tap on an icon to select or unselect)
fr: (cliquez une icône pour sélectionner ou désélectionner)

en: The given file was not found, or could not be read.
fr: Le fichier spécifié n’a pas été trouvé, ou n’a pu être lu.

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
fr: Enregistrez vos changements afin qu'ils soient utilisés pour réaliser votre sauvegarde.

en: Please enter a valid URL
fr: Veuillez entrer une URL valide

en: Fetching...
fr: Recherche en cours…

en: Your settings have been saved.
fr: Vos réglages ont bien été enregistrés.

en: Total backup size:
fr: Taille totale de la sauvegarde :

en: these backup sets
fr: ces jeux de sauvegarde

en: this backup set
fr: ce jeu de sauvegarde

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
fr: Nous avons demandé la suppression du fichier, mais n’avons pu interpréter la réponse du serveur

en: Saving...
fr: Sauvegarde en cours...

en: %s per year
fr: %s par an

en: or (annual discount)
fr: ou (réduction annuelle)

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
fr: Aucune connexion au « Vault » n’a été trouvée pour ce site (a-t-il été déplacé ?) ; veuillez vous déconnecter et vous reconnecter.

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
fr: Une clef a été créée, mais la tentative d’enregistrement avec %s a échoué - veuillez ressayer plus tard.

en: The backup was aborted by the user
fr: La sauvegarde a été annulée par l'utilisateur

en: stop
fr: arrêter

en: The backup has finished running
fr: La sauvegarde est terminée

en: reset
fr: remise à zéro

en: calculate
fr: calculer

en: Uploads URL:
fr: URL des téléversements :

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
fr: L'importation d'un site Wordpress ordinaire vers une installation multisite nécessite %s.

en: Please read this link for important information on this process.
fr: Veuillez lire ce lien pour des informations importantes sur ce processus.

en: It will be imported as a new site.
fr: Sera importé comme un nouveau site.

en: Call WordPress action:
fr: Lancer une action WordPress :

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Please fill in the required information.
fr: Veuillez saisir les informations requises.

en: (when decrypted)
fr: (une fois déchiffrée)

en: %s checksum: %s
fr: %s checksum : %s

en: Size: %s MB
fr: Taille : %s Mb

en: External database (%s)
fr: Base de données externe (%s)

en: files: %s
fr: Fichiers : %s

en: Skipping: this archive was already restored.
fr: Ignoré : cette archive a déjà été restaurée.

en: Uploaded to:
fr: Mise en ligne pour :

en: File Options
fr: Options du fichier

en: Database backup schedule
fr: Planifier des sauvegardes de bases de données

en: Files backup schedule
fr: Planifier des sauvegardes de fichiers

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
fr: Vous devrez alors entrer à nouveau tous vos paramètres. Vous pouvez aussi le faire avant de désactiver/désinstaller UpdraftPlus si vous le souhaitez.

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
fr: Ce bouton va effacer tous les réglages et toutes les informations de progression de toutes les sauvegardes en cours (mais il n’affecte pas les sauvegardes déjà existantes dans votre Stockage Cloud).

en: Check out UpdraftPlus Vault.
fr: Voir Vault UpdraftPlus

en: Not got any remote storage?
fr: Vous ne possédez pas de stockage distant ?

en: settings
fr: Paramètres

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
fr: La sauvegarde ne sera envoyée vers aucun stockage distant ; rien n’a été sauvegardé dans le %s

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
fr: Vos réglages sauvegardés affectent aussi ce qui est sauvegardé (ex. : fichiers exclus)

en: Include your files in the backup
fr: Inclure vos fichiers dans la sauvegarde

en: Continue restoration
fr: Continuer la restauration

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
fr: Vous avez une opération de restauration non achevée, commencée il y a %s

en: Unfinished restoration
fr: Restauration non achevée

en: %s minutes, %s seconds
fr: %s minutes, %s secondes

en: Backup Contents And Schedule
fr: Sauvegarde de contenu et planification

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
fr: Un nombre suffisant d'informations n'a pu être trouvé pour l'opération de restauration en cours.

[ctx: (verb)]
en: Download
fr: Télécharger

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
fr: Vous avez choisi de sauvegarder les fichiers, mais aucun n’a été sélectionné

en: Advanced Tools
fr: Outils avancés

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
fr: Pour terminer votre migration ou votre clonage, vous devriez vous connecter maintenant au site distant et restaurer le jeu de sauvegarde.

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
fr: Vous devez copier et coller cette clé maintenant ; elle ne pourra plus être ré-affichée.

en: Key created successfully.
fr: La clé a bien été créée.

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
fr: Impossible d&rsquo;écrire dans le dossier de sauvegarde (ou bien l&rsquo;espace disque n'est plus suffisant). La sauvegarde de la base de données est appelée à échouer sous peu.

en: required for some remote storage providers
fr: requis pour certains fournisseurs de stockage distant

en: Not installed
fr: Pas installé

en: the options table was not found
fr: la table des options n’a pas été trouvée

en: no options or sitemeta table was found
fr: Aucune option ni table sitemeta n’a été trouvée

en: The database backup appears to have failed
fr: Échec lors de la sauvegarde de la base

en: or to configure more complex schedules
fr: ou pour configurer des planifications plus complexes

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
fr: Voulez-vous vraiment retirer %s d’UpdraftPlus ?

en: Deselect
fr: Désélectionner

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Actions upon selected backups
fr: Actions sur les sauvegardes sélectionnées

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
fr: Cliquez ici pour chercher dans vos méthodes de stockage distant d&rsquo;éventuels jeux de sauvegardes (de n&rsquo;importe quel site, s'ils sont stockés dans le même dossier).

en: Backup sets removed:
fr: Jeux de sauvegarde supprimés :

en: Processing...
fr: En cours...

en: For backups older than
fr: Pour les sauvegardes antérieures à

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: hour(s)
fr: heure(s)

en: day(s)
fr: jour(s)

en: in the month
fr: dans le mois

en: day
fr: jour

note: Description of the plugin
en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
fr: Sauvegarde et restauration : sauvegarder localement, ou sur Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & e-mail, en planification automatique.

note: Plugin Name of the plugin
en: UpdraftPlus - Backup/Restore
fr: UpdraftPlus - Sauvegarde/Restauration

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
fr: UpdraftPlus n’est pas complètement installé - veuillez désinstaller et réinstaller. Il est probable que WordPress ait mal fonctionné en copiant les fichiers.

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
fr: Le préfixe de table a changé : changement des champs de la table %s en conséquence :

en: Too many database errors have occurred - aborting
fr: Un nombre trop important d’erreurs de base de données est survenu, annulation en cours

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
fr: Pour utiliser cette sauvegarde, votre serveur de base de données doit accepter le jeu de caractères %s.

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
fr: Cette base de donnée doit être déployée sur MySQL version %s ou plus récente

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
fr: Ce problème provient du fait que vous essayez de restaurer une base de donnée sur une très ancienne version de MySQL incompatible avec la source de la base

en: the database query being run was:
fr: la requête SQL en cours d’exécution était :

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
fr: Une erreur (%s) est survenue :

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
fr: Une ligne SQL plus large que la taille de paquet maximum a été trouvée et elle ne peut pas être divisée. Cette ligne ne sera pas exécutée mais elle sera vidée (dropped) : %s

en: will restore as:
fr: sera restauré comme :

en: Restoring table: %s
fr: Restauration de la table : %s

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
fr: Moteur de table (%s) absent - remplacé par MyISAM.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
fr: Une erreur est survenue sur la première requête %s - annulation du processus

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
fr: Diviser la ligne pour éviter de dépasser la taille de paquet maximale

en: Old table prefix:
fr: Ancien préfixe des tables :

en: Content URL:
fr: URL de contenu :

en: Site home:
fr: Accueil du site :

en: Backup created by:
fr: Sauvegarde créée par :

en: Failed to open database file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier de la base de données

en: Failed to find database file
fr: Impossible de trouver le fichier de la base de données

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
fr: Alerte : PHP safe-mode est activé sur votre serveur. Cela favorise des Timeouts. Si cela arrive, vous devrez restaurer manuellement le fichier via phpMyAdmin ou une autre méthode.

en: Please supply the requested information, and then continue.
fr: Veuillez indiquer les informations demandées, puis continuez.

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
fr: Vous devez activer %s pour que vos jolis permaliens (p.ex. %s) fonctionnent

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
fr: Vous utilisez le serveur web %s, mais le module %s ne semble pas chargé.

en: Files found:
fr: Fichiers trouvés :

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
fr: Le dossier de contenant de WordPress wp-content n'a pas été trouvé dans ce fichier zip.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
fr: Cette version d'UpdraftPlus ne peut pas gérer ce type de sauvegarde qui lui est étranger

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
fr: Des dossiers existants non supprimés d’une restauration précédente existent (veuillez utiliser le bouton « Supprimer les anciens dossiers » pour les supprimer avant de recommencer) : %s

en: file
fr: fichier

en: folder
fr: dossier

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
fr: UpdraftPlus doit créer un %s dans votre répertoire mais il a échoué à le faire - veuillez vérifier vos droits liés au fichier et en autoriser l'accès (%s)

en: The directory does not exist
fr: Le dossier n'existe pas

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
fr: Impossible d’écrire le fichier de la base de données déchiffrée

en: Failed to create a temporary directory
fr: Impossible de créer un répertoire temporaire

en: Failed to unpack the archive
fr: Échec de la décompression de l’archive

en: Failed to delete working directory after restoring.
fr: Impossible de détruire le répertoire de travail après la restauration.

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
fr: Impossible de déplacer les fichiers à cet endroit. Vérifiez vos autorisations associées à ce fichier.

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
fr: Impossible de déplacer les nouveaux fichiers à cet endroit. Vérifiez votre dossier wp-content/upgrade.

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
fr: Vous devriez vérifier les droits associés au fichier dans votre installation WordPress

en: Could not move old files out of the way.
fr: Impossible de déplacer les anciens fichiers à côté.

en: Cleaning up rubbish...
fr: Nettoyage…

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
fr: Restauration de la base de données (cela peut prendre du temps si votre site est volumineux - en cas de timeout (ce qui arrive si votre hébergeur limite vos ressources), vous devrez utiliser une autre méthode comme phpMyAdmin…

en: Moving unpacked backup into place...
fr: Déplacement de la sauvegarde décompressée…

en: Moving old data out of the way...
fr: Mise de côté des anciennes données…

en: Database successfully decrypted.
fr: La base de données a bien été déchiffrée.

en: Decrypting database (can take a while)...
fr: Déchiffrement de la base de données (cela peut prendre du temps)…

en: Unpacking backup...
fr: Décompression de la sauvegarde…

en: Copying this entity failed.
fr: Echec de la copie de cet élément.

en: Backup file not available.
fr: Fichier de sauvegarde non disponible.

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
fr: UpdraftPlus n'est pas en mesure de restaurer directement ce type d'élément. Il doit malheureusement être restauré manuellement.

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
fr: (Ceci s’applique à toute extension de sauvegarde WordPress à moins qu’il ait été explicitement codé pour une compatibilité avec les installations multi-site).

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
fr: Sans mise à niveau, UpdraftPlus autorise <strong>tout</strong> administrateur de blog en mesure de modifier les réglages d’extension de sauvegarder (et par conséquent d’accéder aux données, y compris les mots de passe) et de restaurer (y compris avec des modifications personnalisées, telles que les mots de passe modifiés) <strong>l’ensemble du réseau</strong>.

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
fr: C’est une installation WordPress multisite (réseau).

en: UpdraftPlus warning:
fr: Avertissement UpdraftPlus :

en: UpdraftPlus Backups
fr: Sauvegardes UpdraftPlus

en: follow this link to get it
fr: suivez ce lien pour l'obtenir

en: %s support is available as an add-on
fr: Le support de %s est disponible sous forme d'extension

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
fr: Vous n'avez pas installé l'extension UpdraftPlus %s - obtenez-là depuis %s

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
fr: Votre adresse email et votre mot de passe n'ont pas été reconnus par UpdraftPlus.Com

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
fr: Vous avez saisi une adresse email qui n'est pas reconnue par UpdraftPlus.Com

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
fr: En cas d'oubli de mot de passe, rendez vous ici pour le changer sur updraftplus.com

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
fr: Votre adresse email était valide, mais votre mot de passe n'a pas été reconnu par UpdraftPlus.com.

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
fr: UpdraftPlus.Com a envoyé une réponse mais nous ne sommes pas en mesure de la comprendre

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
fr: Vous ne disposez actuellement d&rsquo;aucun quota UpdraftPlus Vault

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
fr: UpdraftPlus.Com a retourné une réponse que nous ne sommes pas en mesure de comprendre (donnée⋅s : %s)

en: To remove the block, please go here.
fr: Pour déplacer le bloc, veuillez cliquez ici.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
fr: Ceci suppose très probablement que vous partagez un serveur Web avec un site Web piraté (hacké) qui a été utilisé lors d'attaques antérieures.

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
fr: Il semble que votre adresse IP de serveur Web (%s) soit bloquée.

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
fr: UpdraftPlus.com a répondu avec « Accès refusé ».

en: You need to supply both an email address and a password
fr: Vous devez fournir une adresse email et un mot de passe

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
fr: Une erreur inconnue est survenue lors de la tentative de connexion à UpdraftPlus.Com

en: Refresh current status
fr: Mettre à jour l’état actuel

en: Get more quota
fr: Obtenir davantage d'espace de stockage

en: Current use:
fr: Utilisation actuelle :

en: You can get more quota here
fr: Vous pouvez étendre les capacités de stockage ici

en: Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s) (%s).
fr: Erreur : vous n’avez pas assez d’espace de stockage disponible (%s) pour téléverser cette archive (%s) (%s).

en: Quota:
fr: Quota :

en: Vault owner
fr: Propriétaire de la Chambre forte (Vault)

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
fr: Parfait, il n'y a rien de plus à paramétrer.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
fr: Ce site est <strong>connecté</strong> à UpdraftPlus Vault.

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
fr: Vous n’êtes <strong>pas connecté(e)</strong> à UpdraftPlus Vault.

en: Go here for help
fr: Cliquez ici pour obtenir de l'aide

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
fr: Vous avez oublié votre adresse e-mail ou vous avez perdu votre mot de passe ?

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
fr: Saisissez ici vos e-mail et mot de passe UpdraftPlus.com pour vous connecter :

en: Back...
fr: Retour...

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
fr: Les abonnements peuvent être annulés à tout moment.

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
fr: Les paiements peuvent être effectués en dollars US, euros ou Livres Sterlings, par carte ou par PayPal.

en: %s per quarter
fr: %s par quart

en: Read the %s FAQs here.
fr: Lisez ici la FAQ de %s.

en: Read more about it here.
fr: En savoir plus à ce sujet.

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
fr: La Chambre forte UpdraftPlus (UpdraftPlus Vault) a pour fondement les datacenters d'Amazon, leaders du marché, avec un stockage de données redondantes de façon à offrir une fiabilité de 99,999999999 %.

en: Show the options
fr: Afficher les options

en: Press a button to get started.
fr: Cliquer sur un bouton pour débuter.

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
fr: La Chambre forte UpdraftPlus (UpdraftPlus Vault) vous propose un stockage <strong>fiable, facile à utiliser et à un excellent prix.</strong>

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
fr: Vous avez un abonnement à la Chambre forte UpdraftPlus (UpdraftPlus Vault) qui n'a pas été renouvelé et le délai accordé pour ce renouvellement a expiré. D'ici quelques jours, vos données stockées seront définitivement retirées. Si vous ne le souhaitez pas, alors vous devriez renouveler votre abonnement dès que possible.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
fr: Votre abonnement à UpdraftPlus a expiré. Vous disposez de quelques jours avant la suspension de votre abonnement, laquelle provoquera la perte de votre espace et l&rsquo;accès aux données qui y sont stockées. Merci de renouveler votre abonnement dès que possible&nbsp;!

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
fr: Votre souscription à UpdraftPlus Premium remonte à plus d'un an. Vous devriez la renouveler maintenant pour éviter de perdre votre droit à 12 mois de stockage gratuits, obtenus du fait que vous êtes un client UpdraftPlus Premium actuel.

en: Updraft Vault
fr: Chambre forte UpdraftPlus (UpdraftPlus Vault)

en: Delete failed:
fr: La suppression a échoué :

en: Please check your access credentials.
fr: Veuillez vérifier vos paramètres d'authentification.

en: The communication with %s was not encrypted.
fr: La communication avec %s n‘a pas été chiffrée.

en: The communication with %s was encrypted.
fr: La communication avec %s a été chiffrée.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
fr: Nous avons réussi à accéder au bucket et avons pu y créer des fichiers.

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
fr: Nous avons pu avoir accès au bucket mais la tentative de créer un fichier a échoué.

en: Failure
fr: Echec

en: The error reported by %s was:
fr: L'erreur signalée par %s est :

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
fr: Echec : Nous n'avons pas pu atteindre ou créer un tel "bucket". Merci de vérifier vos informations d'identification. Si elles sont correctes, essayez alors un autre nom pour le "bucket" (étant donné qu'un autre %s utilisateur a peut-être déjà utilisé votre nom).

en: Failure: No bucket details were given.
fr: Erreur : aucun détail fourni sur le bucket.

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
fr: Indiquez uniquement un nom de bucket ou un bucket et un chemin. Par exemple : monbucket, monbucket/monchemin

en: %s location
fr: Emplacement %s

en: %s secret key
fr: Clé secrète %s

en: %s access key
fr: Clé d'accès %s

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, upgrade to Premium.
fr: Pour créer un nouveau sous-compte IAM et une clé d’accès qui donne accès uniquement à ce compartiment, mettez à niveau vers Premium.

en: %s end-point
fr: %s point final

en: Other %s FAQs.
fr: Autres questions fréquentes (FAQs) liées à %s.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
fr: Si vous avez des erreurs de certificat SSL, cliquez ici pour de l’aide.

en: Get your access key and secret key from your <a href="%s">%s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
fr: Obtenez votre clé d’accès et votre clé secrète depuis votre <a href="%s">console %s</a>, puis choisissez un nom de compartiment (globalement unique - tous les %s utilisateurs) (lettres et chiffres) (et éventuellement un chemin) à utiliser pour le stockage. Ce compartiment sera créé pour vous s’il n’existe pas déjà.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
fr: L'installation PHP de votre serveur web n'inclut pas le module requis suivant : %s. Merci de contacter votre hébergeur afin de l'activer.

en: ... and many more!
fr: … et plus encore !

en: Examples of S3-compatible storage providers:
fr: Exemples de stockages compatibles S3 :

en: Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
fr: Erreur : impossible de télécharger %s. Vérifier vos droits et informations d’identification.

en: Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
fr: Erreur : impossible d’accéder au compartiment %s. Vérifiez vos droits et informations d’identification.

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
fr: %s erreur au ré-assemblage (%s) : (voir le fichier journal pour plus de détails)

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
fr: téléversement (%s) : impossible de ré-assembler (voir le journal pour plus de détails)

en: chunk %s: upload failed
fr: tronçon %s : échec du téléversement

en: error: file %s was shortened unexpectedly
fr: erreur : le fichier %s a été raccourci inopinément

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
fr: Téléversement %s : échec upload ID pour le téléversement en en plusieurs parties - voir le fichier journal pour plus de détails

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
fr: Le module PHP %s nécessaire n'est pas installé. Demandez à votre prestataire d'hébergement de l'activer.

en: %s Error: Failed to initialise
fr: Erreur %s : échec d'initialisation

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
fr: projet

en: password
fr: mot de passe

en: username
fr: identifiant

en: Container
fr: Contenant

en: Password
fr: Mot de passe

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
fr: Si ceci reste vierge, il en sera choisi un(e) par défaut.

en: Region
fr: Région

en: Tenant
fr: Projet

en: Follow this link for more information
fr: Cliquer sur ce lien pour plus d'information

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
fr: Il faut que vous soyez authentifié(e) avec une URI v2 (Keystone); la v1 (Swauth) n'est pas prise en compte.

en: authentication URI
fr: URI d’authentification

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
fr: Récupérez vos informations d'identification auprès de votre fournisseur OpenStack Swift et choisissez un nom de contenant à utiliser pour le stockage. Ce contenant sera créé pour vous s'il n'existe pas déjà.

en: Region: %s
fr: Région : %s

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
fr: Erreur %s - nous avons bien accédé au conteneur mais nous avons échoué à créer un fichier à l’intérieur

en: The %s object was not found
fr: L’objet %s n’a pas été trouvé

en: Could not access %s container
fr: Impossible d’accéder au conteneur %s

en: %s error - failed to access the container
fr: Erreur %s - échec de la tentative d’accès au conteneur

en: Your %s version: %s.
fr: Votre version %s : %s.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
fr: Vous allez devoir demander à votre prestataire d'hébergement une évolution (upgrade).

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
fr: Cette méthode de stockage à distance (%s) nécessite PHP en version %s ou ultérieure.

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
fr: (<strong>Vous semblez être déjà connecté(e)</strong>, mais vous pouvez vous authentifier une nouvelle fois en renouvelant votre connexion si vous rencontrez une difficulté).

en: Authenticate with Google
fr: Authentification via Google

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
fr: Afin de pouvoir définir un nom de dossier personnalisé, utiliser UpdraftPlus Premium.

en: It is an ID number internal to Google Drive
fr: Ceci est un ID interne à Google Drive

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
fr: <strong>Ceci n’est PAS un nom de dossier</strong>.

en: Folder
fr: Dossier

en: Client Secret
fr: Code secret du client

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
fr: Si Google affiche le message « invalid_client », c’est que vous n’avez pas saisi un ID Client valide ici.

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
fr: Note : Si vous utilisez UpdraftPlus sur plusieurs sites WordPress, vous ne pouvez pas réutiliser votre projet sur différents sites ; vous devez en créer un nouveau à partir de votre console d’API Google pour chaque site.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
fr: Vous devez ajouter les URL suivantes en tant que « authorized redirect URI » (sous « Plus d’options »)  lorsque cela vous sera demandé

en: Select 'Web Application' as the application type.
fr: Sélectionnez « Web Application » comme type d’application

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
fr: Suivez ce lien vers votre console d’API Google, activez-y l’API Drive et créez une ID client dans la section accès à l’API (API Access).

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
fr: Pour plus d’aide, y compris des captures d’écran, suivez ce lien. La description ci-dessous est suffisante pour les utilisateurs avancés.

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
fr: %s n'accorde pas l'autorisation aux sites hébergés avec une adresse IP directe. Vous devez changer l'adresse de votre site (%s) avant de pouvoir utiliser %s pour le stockage.

en: download: failed: file not found
fr: téléchargement : échec : fichier non trouvé

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
fr: Nous n'avons pas encore reçu d'information d'accès de la part de Google - vous devez autoriser ou ré-autoriser votre connexion Google Drive.

en: Account is not authorized.
fr: Compte non autorisé.

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
fr: Le chargement risque d'échouer : la limite de %s par fichier est de %s alors que le fichier pèse %s Go (%d octets)

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
fr: Compte plein : il reste uniquement %d octets sur votre compte %s alors que le fichier à téléverser fait %d octets

en: failed to access parent folder
fr: échec de l’accès au dossier parent

en: Failed to upload to %s
fr: Échec du téléversement vers %s

en: Name: %s.
fr: Nom : %s.

en: you have authenticated your %s account.
fr: vous avez authentifié votre compte %s.

en: However, subsequent access attempts failed:
fr: Toutefois, les tentatives d’accès suivantes ont échoué :

en: Authorization failed
fr: Echec d'autorisation

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
fr: Nous n'avons reçu aucun signe de la part de Google. Ceci signifie souvent que vous avez fait une erreur en entrant le code secret, ou que vous n'avez pas procédé à une nouvelle authentification (voir ci-dessous) après correction. Vérifiez vos informations puis suivez le lien pour vous authentifier une nouvelle fois. Si cela ne fonctionne toujours pas, activez le mode avancé pour réinitialiser les paramètres du plugin afin de créer un nouveau identifiant et un nouveau code secret Google.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
fr: Fichiers de la liste Google Drive : échec de l’accès au dossier parent

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
fr: Échec : la connexion a réussi mais nous n'avons pas pu créer de fichiers dans le répertoire indiqué.

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
fr: La connexion a réussi et nous avons pu créer un fichier dans le répertoire indiqué (type de connexion :

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
fr: Échec : impossible de se connecter avec ces éléments d'identification.

en: Failure: No server details were given.
fr: Échec : aucun détail sur le serveur n'a été fourni.

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
fr: Presque tous les serveurs FTP exigeront le mode passif ; mais si vous avez besoin du mode actif, décochez ceci.

en: Passive mode
fr: Mode passif

en: Needs to already exist
fr: Doit déjà exister

en: Remote path
fr: Chemin distant

en: FTP password
fr: Mot de passe FTP

en: FTP login
fr: Identifiant FTP

en: FTP server
fr: Serveur FTP

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
fr: Seules les connexions FTP non chiffrées sont supportées par UpdraftPlus standard.

en: encrypted FTP (explicit encryption)
fr: FTP chiffré (chiffrement explicite)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
fr: FTP chiffré (chiffrement implicite)

en: regular non-encrypted FTP
fr: FTP normal non chiffré

en: Testing %s Settings...
fr: Test des paramètres %s

en: %s login failure
fr: L'authentification à %s a échoué

en: No %s settings were found
fr: Les réglages %s n'ont pas pu être trouvés

en: configure it here
fr: Pour retirer le bloc, veuillez aller ici.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
fr: Votre adresse email d'administrateur de site (%s) sera utilisée.

en: Note:
fr: Note :

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
fr: La tentative d'envoi de la sauvegarde par email a échoué (probablement car la sauvegarde était trop volumineuse pour que cette méthode soit employée)

en: Backup is of: %s.
fr: La sauvegarde est de : %s.

en: WordPress Backup
fr: Sauvegarde WordPress

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
fr: Cette archive de sauvegarde pèse %s Mo. Tenter de l’envoyer par e-mail risque d’échouer (peu de serveurs de messagerie permettent l’ajout de pièces jointes d'un tel volume). Vous devriez donc choisir une méthode différente de stockage à distance.

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
fr: Votre espace disque %s : %s %% utilisés, %s libres

en: Your %s account name: %s
fr: Nom de votre compte %s : %s

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
fr: , mais une partie des informations retournées étaient inattendues - votre expérience peut varier

en: you have authenticated your %s account
fr: Vous avez authentifié votre compte %s

en: Success:
fr: Réussi :

en: %s authentication
fr: Vérification de %s

en: Account holder's name: %s.
fr: Nom du compte du détenteur : %s.

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here and follow this link to complete authentication with %s.
fr: <strong>Après</strong> avoir enregistré vos réglages (en cliquant sur « Enregistrer les modifications » ci-dessous), puis revenez ici et suivez ce lien pour terminer l’authentification avec %s.

en: (You appear to be already authenticated).
fr: (Vous semblez être déjà identifié⋅e).

en: Authenticate with %s
fr: S’identifier avec %s

en: Backups are saved in %s.
fr: Les sauvegardes sont stockées dans %s.

en: Need to use sub-folders?
fr: Besoin d’utiliser des sous-dossiers ?

en: You do not appear to be authenticated with %s
fr: Vous semblez ne pas être authentifié avec %s

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
fr: Impossible d'accéder à %s durant la suppression (voir le journal pour plus de détails)

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
fr: Vous semblez ne pas être authentifié avec %s (durant la suppression)

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
fr: %s a renvoyé une réponse HTTP inattendue : %s

en: did not return the expected response - check your log file for more details
fr: n’a pas renvoyé la réponse attendue - vérifiez votre fichier journal pour plus de détails

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
fr: erreur : impossible de téléverser le fichier sur %s (voir le fichier journal pour plus de détails)

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
fr: Vous semblez ne pas être authentifié sur Dropbox

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
fr: Parfait, nous avons pu accéder au conteneur et il a été possible de créer des fichiers.

en: Success
fr: Succès

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
fr: Erreur Cloud Files - nous avons pu accéder au conteneur, mais il n’a pas été possible d’y créer des fichiers

en: Cloud Files authentication failed
fr: Échec d’authentification Cloud Files

en: Failure: No container details were given.
fr: Échec : aucun détail fourni sur le conteneur.

en: Cloud Files username
fr: Identifiant Cloud Files

en: US or UK Cloud
fr: Cloud US ou UK

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
fr: Le module %s UpdrafPlus <strong>requirert</strong> %s. Merci de ne pas demander de support, il n'y a pas d'alternative.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
fr: Votre installation PHP n'inclue pas un module requis (%s). Contactez votre hébergeur.

en: %s settings test result:
fr: Résultat du test des réglages de %s:

en: Test %s Settings
fr: Test des paramètres %s

en: Error - no such file exists.
fr: Erreur - aucun fichier de ce type n’existe.

en: Error downloading remote file: Failed to download
fr: Erreur en téléchargeant le fichier distant: échec du téléchargement

en: %s Error
fr: Erreur %s

en: No settings were found
fr: Aucun réglage n’a été trouvé

en: %s error - failed to upload file
fr: Erreur %s - impossible de téléverser le fichier

en: %s Error: Failed to upload
fr: Erreur %s : le téléversement a échoué

en: %s authentication failed
fr: Echec de l'authentification sur %s

en: Username
fr: Identifiant

en: API key
fr: Clé de l’API

en: Cloud Files Container
fr: Conteneur Cloud Files

en: Cloud Files API Key
fr: Clé d'API Cloud Files

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use Premium.
fr: Pour créer un nouveau sous-compte de l’API Rackspace et une clé d’API qui ait accès uniquement à ce conteneur Rackspace, utilisez la version premium.

en: Cloud Files Username
fr: Identifiant Cloud Files

en: London (LON)
fr: Londres (LON)

en: Northern Virginia (IAD)
fr: Virginie du Nord (IAD)

en: Dallas (DFW) (default)
fr: Dallas (DFW) (par défaut)

en: Cloud Files Storage Region
fr: Région de stockage Cloud Files

en: US (default)
fr: US (par défaut)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
fr: Les comptes créés sur rackspacecloud.com sont américains ; les comptes créés sur rackspace.co.uk sont britanniques

en: US or UK-based Rackspace Account
fr: Compte Rackspace localisé aux États-Unis d'Amérique ou au Royaume-Uni

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
fr: Les comptes créés sur rackspacecloud.com sont américains; les comptes créés sur rackspace.co.uk sont britanniques.

en: Also, you should read this important FAQ.
fr: Vous devriez aussi lire cette FAQ (elle contient des infos importantes).

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
fr: Obtenez votre clé d’API <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">depuis votre console Rackspace Cloud</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">lisez les instructions ici</a>), puis choisissez un nom de conteneur à utiliser pour le stockage. Ce conteneur sera créé pour vous s’il n’existe pas encore.

en: Authorisation failed (check your credentials)
fr: Échec d'authentification (vérifiez vos identifiants)

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
fr: La durée de connexion %s impartie a été dépassée (time out). Si vous avez renseigné les informations liées au serveur correctement, ceci est généralement causé par un pare-feu (firewall) qui bloque la connexion. Vous devriez vérifier cela en liaison avec votre prestataire d'hébergement.

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
fr: Vous devez vous ré-authentifier sur %s, car les informations existantes ne fonctionnent pas.

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
fr: L'authentification %s n’a pas pu être effectuée car un élément de votre site pose problème avec le processus d'authentification. Tentez de désactiver les extensions de votre site et de configurer un thème WordPress par défaut. (Recherchez surtout le composant qui est responsable de l'erreur (avertissements ou erreurs PHP) avant le chargement de la page. Désactivez également les paramètres de débogage.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
fr: La double compression a été défaite avec succès.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
fr: La tentative de défaire la double compression a échoué.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
fr: Le fichier de base de données semble avoir été compressé deux fois. Il est possible que le site depuis lequel vous l'avez téléchargé a un serveur Web mal configuré.

en: restoration
fr: restauration

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
fr: Votre prestataire hébergeur doit d’abord activer ces fonctions pour que %s puisse marcher.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
fr: La configuration PHP de votre serveur Web a les fonctions suivantes désactivées : %s.

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
fr: UpdraftPlus n'as pas été en mesure de trouver le préfixe de la table lors de l'examen de la sauvegarde de la base de données.

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
fr: Cette sauvegarde de la base de données ne contient pas certaines tables du noyau de WordPress : %s

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
fr: Vous devez mettre à jour MySQL pour être en mesure d'utiliser cette base de données.

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
fr: La sauvegarde de base de données utilise des fonctions MySQL non disponibles dans l’ancienne version de MySQL avec laquelle ce site fonctionne (à savoir la version %s).

en: Site information:
fr: Information sur le site :

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
fr: Si vous souhaitez restaurer une sauvegarde WordPress multisite, vous devriez s'abord définir votre installation WordPress comme étant de type multisite.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
fr: Votre sauvegarde est celle d'une installation multisite WordPress, mais ce site n'est pas de ce type. En conséquence, seul le premier site du réseau sera accessible.

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
fr: Vous êtes sur une installation Wordpress multi-sites - mais votre sauvegarde ne provient pas d'une installation multi-sites.

en: Backup label:
fr: Libellé associé à la sauvegarde :

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
fr: Toute demande d’assistance concernant %s doit être vue avec votre prestataire d’hébergement.

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
fr: Ne continuez que si vous ne pouvez pas mettre à jour ce serveur et que vous êtes sûr·e que vos extensions/thèmes/etc. sont compatibles avec la version %s.

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
fr: C’est sensiblement plus récent que le serveur vers lequel vous restaurez maintenant (version %s).

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
fr: Le site contenu dans cette sauvegarde tournait sur un serveur version %s de %s.

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
fr: Vous importez des données d'une version plus récente de WordPress (%s) par rapport à la version installée (%s). Impossible de garantir que WordPress peut gérer correctement cette situation.

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
fr: Ce jeu de sauvegarde provient d’un autre site (%s) - ce n’est pas une restauration, mais une migration. Vous avez besoin du module Migrator pour que cela fonctionne.

en: (version: %s)
fr: (version : %s)

en: Failed to open database file.
fr: Echec à l'ouverture du fichier de base de données.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
fr: La base de données est trop petite pour être une base de données WordPress valide (taille : %s Kb).

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
fr: Le déchiffrement a échoué. Le fichier de la base de données est chiffré.

en: RSS link
fr: Lien RSS

en: Blog link
fr: Lien vers le blog

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
fr: Suivez ce lien pour vous abonner à la newsletter UpdraftPlus

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
fr: UpdraftPlus est sur les réseaux sociaux - faites-nous signe !

en: File not found
fr: Fichier introuvable

en: The decryption key used:
fr: Clé de décryptage utilisée :

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
fr: Le déchiffrement a échoué. La cause la plus probable est que vous avez utilisé la mauvaise clé.

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
fr: Le déchiffrement a échoué. La base de données est chiffrée mais vous n’avez pas saisi de clé chiffrement.

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
fr: Impossible d'enregistrer l'historique de sauvegarde parce que nous n'avons pas de tableau de sauvegarde. La sauvegarde a probablement échoué.

en: Could not read the directory
fr: Le répertoire ne peut pas être lu

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
fr: La sauvegarde ne s'est pas terminée; une relance de la procédure est prévue

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
fr: La tentative de sauvegarde est terminée, apparemment sans succès

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
fr: La sauvegarde a apparemment réussi (avec des alertes) et est à présent terminée

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
fr: Une ou plusieurs sauvegardes ont été ajoutées à partir du scan d’un espace de stockage distant ; notez que ces sauvegardes ne seront pas supprimées automatiquement par le réglage « conservation » ; lorsque vous souhaiterez les supprimer (si vous souhaitez le faire un jour), vous devrez le faire manuellement.

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
fr: Impossible de créer des fichiers dans le répertoire de sauvegarde. Sauvegarde abandonnée - Vérifiez vos paramètres UpdraftPlus.

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
fr: Votre site est consulté rarement et UpdraftPlus ne peut récupérer les ressources qu'il recherche; veuillez prendre connaissance de cette page:

en: Others
fr: Autres

en: Uploads
fr: Téléversements

en: Themes
fr: Thèmes

en: Plugins
fr: Extensions

en: Error - failed to download the file
fr: Erreur : échec de téléchargement du fichier

en: Error opening local file: Failed to download
fr: Erreur à l’ouverture du fichier local : impossible de télécharger

en: %s error - failed to re-assemble chunks
fr: Erreur %s - impossible de ré-assembler les parties

en: %s Error: Failed to open local file
fr: Erreur %s : impossible d’ouvrir le fichier local

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
fr: Vous disposez de très peu d'espace libre sur votre disque - il reste seulement %s Mo

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
fr: La mémoire (RAM) accordée à PHP pour fonctionner est très basse (%s Mo). Vous devriez l'augmenter pour éviter les échecs dus à une mémoire insuffisante (consultez votre prestataire d'hébergement pour davantage d'aide à ce sujet)

en: No log files were found.
fr: Aucun fichier de journal n'a été trouvé.

en: %s error: %s
fr: Erreur %s : %s

en: check your log for more details.
fr: vérifier votre log pour plus d'information.

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
fr: votre hébergement semble plein ; veuillez voir : %s

en: A zip error occurred
fr: Une erreur d'archive Zip est survenue

en: The zip engine returned the message: %s.
fr: Le moteur zip indique le message suivant : %s.

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
fr: Votre espace disponible sur votre compte d'hébergement est très bas - seulement %s Mo restants.

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
fr: Un fichier très volumineux a été trouvé : %s (taille : %s Mo)

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
fr: Echec à l'ouverture de l'archive zip (%s) - %s

en: %s: unreadable file - could not be backed up
fr: %s : fichier non lisible - n'a pas pu être sauvegardé

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
fr: %s : fichier illisible - impossible de le sauvegarder (vérifiez les droits liés au fichier)

en: Infinite recursion: consult your log for more information
fr: Récursion infinie : consultez le journal pour plus d’informations

en: Could not open the backup file for writing
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de sauvegarde pour l'écriture

en: An error occurred whilst closing the final database file
fr: Une erreur est survenue lors la fermeture du dernier fichier de la base de données

en: Failed to open database file for reading:
fr: Échec de l’ouverture du fichier de base de données en lecture :

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup.
fr: La table %s a énormément de lignes (%s) - nous espérons que votre hébergeur web vous donne suffisamment de ressources pour exporter cette table au sein de la sauvegarde.

en: No database tables found
fr: Aucune table de base de données trouvée

en: please wait for the rescheduled attempt
fr: veuillez attendre la tentative de replanification

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
fr: Échec de la connexion: vérifiez vos informations de connexion, que le serveur de base de données est prêt et que la connexion au réseau n'est pas placée derrière un pare-feu (firewall).

en: database connection attempt failed.
fr: La tentative de connexion à la base de données a échoué.

en: Latest status:
fr: Dernier état :

en: Backup contains:
fr: Contenu de la sauvegarde :

en: WordPress backup is complete
fr: La sauvegarde de WordPress est complète

en: Backup of:
fr: Sauvegarde de :

en: read more at %s
fr: Lire la suite ici : %s

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
fr: Les rapports par email créés par UpdraftPlus (version gratuite) vous apportent les dernières nouvelles en provenance d'UpdraftPlus.com

en: Backed up: %s
fr: Sauvegardé : %s

en: The log file has been attached to this email.
fr: Le fichier log a été attaché à cet email.

en: Warnings encountered:
fr: Alertes rencontrées :

en: Errors encountered:
fr: Erreurs rencontrées :

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
fr: Erreur inconnue ou inattendue. Veuillez émettre une demande d'assistance.

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
fr: Base de données uniquement (les fichiers n'étaient pas inclus dans cette sauvegarde planifiée)

en: Database (files backup has not completed)
fr: Base de données (la sauvegarde des fichiers ne s'est pas achevée)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
fr: Fichiers uniquement (la base de données n'était pas incluse dans cette sauvegarde planifiée)

en: Files (database backup has not completed)
fr: Fichiers (la sauvegarde de la base de données ne s'est pas achevée)

en: Files and database
fr: Fichiers et base de données

en: Incremental
fr: Incrémental⋅e

en: Full backup
fr: Sauvegarde complète

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
fr: Impossible de créer le zip %s. Consultez le journal pour plus d'information

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
fr: %s - impossible de sauvegarder cette entité ; le répertoire correspondant n'existe pas (%s)

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Could not read one of the files for restoration
fr: Impossible de lire un des fichiers pour la restauration

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
fr: Les enregistrements de la sauvegarde n'ont pas d'information sur la taille exacte de ce fichier.

en: file is size:
fr: taille du fichier :

en: Archive is expected to be size:
fr: L'archive devrait peser :

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
fr: Ce fichier n'est pas présent localement, il doit être rapatrié du stockage distant

en: Looking for %s archive: file name: %s
fr: Recherche de l'archive %s : nom du fichier : %s

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
fr: Sauter la restauration du noyau Wordpress lors d'une importation d'un site unique au sein d'une installation multi-sites. Si vous aviez des éléments nécessaires au sein de votre répertoire Wordpress, vous devrez les ré-ajouter manuellement depuis le fichier zip.

en: Final checks
fr: Vérifications finales

en: If making a request for support, please include this information:
fr: Si vous faites une demande de support, veuillez inclure les infos suivantes :

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
fr: ANNULATION : impossible de trouver l’information sur les éléments à restaurer.

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
fr: Cliquer sur ce lien pour télécharger le fichier log lié à cette restauration (il est nécessaire pour toute demande d'assistance).

en: Why am I seeing this?
fr: Pourquoi est-ce que je vois ceci ?

en: Backup does not exist in the backup history
fr: La sauvegarde n'est pas présente dans l'historique des sauvegardes

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
fr: Cette sauvegarde n’existe pas dans l’historique - restauration annulée. Horodatage :

en: View Log
fr: Voir le journal

en: Delete this backup set
fr: Supprimer ce lot de sauvegarde

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
fr: Après avoir cliqué sur ce bouton, vous aurez l’option de choisir quels composants vous souhaitez restaurer

en: (backup set imported from remote location)
fr: (ensemble de sauvegardes importé depuis un emplacement distant)

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
fr: Si vous voyez davantage de sauvegardes que celles auxquelles vous vous attendiez, il est probable que ce soit lié au fait que la suppression d'anciens lots de sauvegarde ne survient qu'une fois qu'une sauvegarde plus récente s'est terminée.

en: (Not finished)
fr: (Non terminé)

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
fr: Il semble qu'il manque une ou plusieurs archives dans ce lot multi-archives.

en: Files backup (created by %s)
fr: Sauvegarde de fichiers (créée par %s)

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
fr: Sauvegarde de fichiers et de base de données WordPress (créée par %s)

en: Backup created by: %s.
fr: Sauvegarde créée par : %s.

en: External database
fr: Base de données externe

en: Database (created by %s)
fr: Base de données (créée par %s)

en: unknown source
fr: source inconnue

en: Backup sent to remote site - not available for download.
fr: La sauvegarde a été envoyée vers un site distant, son téléchargement n’est pas possible.

en: Backup data (click to download)
fr: Données sauvegardées (cliquer pour télécharger)

en: Backup date
fr: Date de la sauvegarde

en: You have not yet made any backups.
fr: Vous n’avez effectué aucune sauvegarde jusqu’à présent.

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
fr: Bonne nouvelle : la communication de votre site avec %s peut être chiffrée. Si vous avez des erreurs relatives au chiffrement, regardez les « réglages avancés » pour plus d’aide.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
fr: L'installation PHP/Curl de votre serveur ne supporte pas les accès https. Nous ne pouvons pas accéder à %s sans cela. Contactez votre hébergeur. %s <strong>requiert</strong> Curl+https. Ne nous contactez pas à ce sujet, il n'y a pas d'alternative.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
fr: L’installation PHP/Curl de votre serveur web ne prend pas en charge l’accès https. Les communications avec %s ne seront pas chiffrées. Demandez à votre hébergeur d’installer Curl/SSL pour pouvoir utiliser le chiffrement (via un module).

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
fr: Il manque à votre installation PHP un module <strong>obligatoire</strong> (pour %s) : %s. Veuillez contacter votre hébergeur afin d'activer ce module.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
fr: En cas de saisie de plusieurs fichiers / répertoires, séparez-les par des virgules. Pour les entités au niveau supérieur, vous pouvez utiliser * au début ou à la fin de l’entrée en tant que caractère générique.

en: Any other directories found inside wp-content
fr: Tout autre répertoire trouvé dans wp-content

en: Your wp-content directory server path: %s
fr: Chemin vers votre répertoire wp-content : %s

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: See this FAQ also.
fr: Lire également ces questions fréquentes (FAQ).

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
fr: Choisir cette option diminue votre sécurité en empêchant UpdraftPlus d’utiliser SSL pour l’authentification et le chiffrement des échanges. Notez que certains fournisseurs de stockage en ligne ne l’autorisent pas (notamment Dropbox), donc ce réglage n’aura aucun effet avec ceux-ci.

en: Disable SSL entirely where possible
fr: Désactiver totalement SSL lorsque c’est possible

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
fr: Notez que toutes les méthodes de sauvegarde dans le nuage n’utilisent pas l’authentification SSL.

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
fr: Choisir cette option diminue votre sécurité en empêchant UpdraftPlus de vérifier l’identité des sites chiffrés auxquels il se connecte (Dropbox, Google Drive, etc.). Cela signifie qu’UpdraftPlus utilisera uniquement SSL pour chiffrer les échanges et pas pour l’authentification.

en: Do not verify SSL certificates
fr: Ne pas vérifier les certificats SSL

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
fr: Par défaut, UpdraftPlus utilise son propre stockage de certificats SSL pour vérifier l'identité des serveurs distants (afin d'être être sûr de communiquer avec Dropbox ou Amazon S3 et pas avec un pirate). Nous les tenons à jour. En cas d'erreur SSL, cochez cette option ( afin de forcer UpdraftPlus à utiliser les certificats de votre serveur).

en: Use the server's SSL certificates
fr: Utiliser les certificats SSL du serveur

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
fr: <b>Ne le placez pas</b> dans vos répertoires uploads ou plugins, ceci provoquerait une récursion (sauvegardes de sauvegardes de sauvegardes...).

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
fr: C'est ici qu'UpdraftPlus va écrire les fichiers Zip qu'il a créés initialement. Votre serveur Web doit pouvoir écrire dans ce répertoire. Il est situé dans votre répertoire de contenus (qui est nommé par défaut wp-content).

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
fr: En cas de problème, vérifiez les droits d'accès du dossier ou choisissez un répertoire accessible en écriture par votre serveur web.

en: or, to reset this option
fr: ou, pour réinitialiser cette option

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
fr: Cliquez ici pour tenter de créer le répertoire et régler les permissions

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
fr: Le répertoire de sauvegarde existe, mais n'est <b>pas</b> accessible en écriture

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
fr: Le répertoire de sauvegarde n'existe <b>pas</b>.

en: Backup directory specified is writable, which is good.
fr: Le répertoire de sauvegarde est accessible en écriture. c'est parfait.

en: Backup directory
fr: Répertoire de sauvegarde

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
fr: Cochez cette case pour supprimer les sauvegardes superflues de votre serveur une fois l'archivage distant terminé (si vous ne la cochez pas, l'archive sera présente sur le stockage distant ET sur votre serveur, et tout fichier gardé localement ne sera soumis à aucune limite de nombre ou de durée).

en: Delete local backup
fr: Supprimer la sauvegarde locale

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
fr: UpdraftPlus scindera en plusieurs fichiers les archives de sauvegarde chaque fois qu'elles dépasseront ce poids. La valeur par défaut est %s Mo. Veillez à conserver un peu de marge au cas où votre serveur impose une limite (par exemple, une limite de 2 Go / 2048 Mo sur certains serveurs ou systèmes de fichier 32 bits).

en: Split archives every:
fr: Scinder les archives tous les :

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
fr: Ceci va également provoquer l’affichage sur cet écran des informations de débogage de toutes les extensions - ne soyez pas surpris.

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
fr: Cocher ceci pour recevoir davantage d’information et d’e-mails sur la procédure de sauvegarde. Cela peut être utile si quelque chose s’est mal passé.

en: Debug mode
fr: Mode débogage

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
fr: Ouvrez ceci pour afficher d’autres options ; ne vous en préoccupez pas, sauf si vous avez un problème ou si vous êtes curieux.

en: Show expert settings
fr: Afficher les réglages avancés

en: Expert settings
fr: Réglages avancés

en: Advanced / Debugging Settings
fr: Réglages avancés / Options de débogage

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
fr: Si vous ne choisissez pas le stockage distant, les sauvegardes resteront sur le serveur Web. Ceci n'est pas conseillé (à moins que vous comptiez les copier manuellement sur votre ordinateur), car une perte des données du serveur Web pourrait revenir à perdre à la fois votre site Web et vos sauvegardes de ce site.

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
fr: Vous pouvez envoyer une sauvegarde à plus d’un endroit avec la version premium.

en: None
fr: Aucun

en: Choose your remote storage
fr: Choisissez votre stockage distant

en: Sending Your Backup To Remote Storage
fr: Envoi de votre sauvegarde vers un service de stockage distant

en: your site's admin address
fr: l'adresse de l'administrateur de votre site

en: Check this box to have a basic report sent to
fr: Cocher cette case pour qu'un rapport simple soit envoyé à

en: Email
fr: Courriel

en: Backup more databases
fr: Sauvegarder des bases de données supplémentaires

en: First, enter the decryption key
fr: Tout d’abord, saisissez la clé de déchiffrement.

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
fr: ou

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
fr: Glissez ici les fichiers de base de données chiffrés (fichiers db.gz.crypt) pour les téléverser sur le serveur et les déchiffrer.

en: Manually decrypt a database backup file
fr: Déchiffrer manuellement une sauvegarde de base de données

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
fr: Vous pouvez déchiffrer manuellement une base de données chiffrée ici.

en: It can also backup external databases.
fr: Il peut également sauvegarder des bases de données externes.

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
fr: Vous ne voulez pas être espionné·e ? UpdraftPlus Premium peut chiffrer votre sauvegarde de base de données.

en: Database encryption phrase
fr: Phrase de chiffrement de la base de données

en: Database Options
fr: Options de base de données

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
fr: Les répertoires ci-dessus contiennent tout, sauf le noyau de WordPress que vous pouvez récupérer sur WordPress.org.

en: Include in files backup
fr: Inclure dans la sauvegarde

en: use UpdraftPlus Premium
fr: Utiliser UpdraftPlus Premium

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
fr: par exemple si votre serveur est chargé et que vous voulez sauvegarder de nuit

en: To fix the time at which a backup should take place,
fr: Pour choisir l'heure de la sauvegarde,

en: Database backup interval
fr: Intervalle de sauvegarde de la base de données

en: and retain this many scheduled backups
fr: et retenir ce nombre de sauvegardes planifiées

en: Files backup interval
fr: Intervalle de sauvegarde des fichiers

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Fortnightly
fr: Bimensuellement

en: Weekly
fr: Hebdomadairement

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Every %s hours
fr: Toutes les %s heures

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
fr: Manuel

en: No backup has been completed
fr: Aucune sauvegarde n’a abouti

en: incremental backup; base backup: %s
fr: sauvegarde incrémentale ; sauvegarde de la base : %s

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
fr: Vous devez consulter votre hébergeur pour qu'il vous indiquer comment accorder à un plugin WordPress la permission d'écrire dans un dossier.

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
fr: Le dossier existe mais les serveur web n'a pas la permission d'y écrire.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
fr: Le dossier a été créé mais nous avons dû passer ses permission à 777 (accessible à tous en écriture) pour pouvoir y écrire. Vous devriez vérifier avec votre hébergeur que cela ne cause pas de problème.

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
fr: La requête de création d'un répertoire à échoué.

en: Failed
fr: Échec

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
fr: La suppression des anciens répertoires a échoué. Essayez de le faire manuellement.

en: Old directories successfully removed.
fr: Anciens répertoires correctement supprimés

en: Remove old directories
fr: Supprimer les anciens répertoires

en: Warning: %s
fr: Alerte : %s

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
fr: NB: la barre de progression ci-dessous est basée sur des étapes de la procédure, pas sur le temps. N'interrompez pas la sauvegarde simplement parce qu'elle semble n'avoir pas bougé depuis un certain temps car un tel comportement est normal.

en: show log
fr: afficher le journal

en: Job ID: %s
fr: ID de procédure: %s

en: last activity: %ss ago
fr: dernière activité: il y a %ss

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Encrypted database
fr: Base de données chiffrée

en: Encrypting database
fr: Chiffrement de la base de données

en: Creating database backup
fr: Création de la sauvegarde de la base de données

en: Created database backup
fr: Sauvegarde de base de données créée

en: Backup finished
fr: Sauvegarde terminée

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
fr: En attente jusqu'à l'heure planifiée pour réessayer, suite à la survenue d'erreurs

en: Pruning old backup sets
fr: Élagage des anciens jeux de sauvegarde

en: Uploading files to remote storage
fr: Téléverser les fichiers vers un espace de stockage distant

en: Created file backup zips
fr: Fichiers Zip de sauvegarde créés

en: Creating file backup zips
fr: Création des fichiers Zip de sauvegarde

en: Backup begun
fr: La sauvegarde a débuté

en: The backup apparently succeeded and is now complete
fr: La sauvegarde a apparemment réussi et est maintenant terminée

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
fr: Votre installation WordPress contient d'anciens dossiers issus de son état avant que vous la restauriez/migriez (information technique: ces dossiers sont suffixés avec "-old"). Vous devriez appuyer sur ce bouton pour les supprimer, après avoir vérifié préalablement que la restauration s'est bien déroulée.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
fr: Cela va supprimer tous vos réglages UpdraftPlus - êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: Wipe settings
fr: Effacer les réglages

en: count
fr: calculer

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
fr: Note : ce calcul est basé sur ce qui a été exclu ou pas, la dernière fois que vous avez enregistré les options.

en: Total (uncompressed) on-disk data:
fr: Total des données sur disque (non compressées) :

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
fr: Pour avoir la possibilité de verrouiller l’accès aux réglages d’UpdraftPlus par mot de passe, passez à UpdraftPlus Premium.

en: Show raw backup and file list
fr: Afficher la liste des sauvegardes et des fichiers

en: Call
fr: Lancer

en: Fetch
fr: Rapporter

en: %s (%s used)
fr: %s (%s utilisé)

en: Free disk space in account:
fr: Espace disque disponible pour le compte :

en: zip executable found:
fr: Exécutable zip trouvé :

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: show PHP information (phpinfo)
fr: Afficher les informations sur PHP (phpinfo)

en: %s version:
fr: Version %s :

en: Memory limit
fr: Mémoire maximum

en: Current memory usage
fr: Utilisation mémoire actuelle

en: Peak memory usage
fr: Pic d’utilisation mémoire

en: Web server:
fr: Serveur web :

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
fr: À moins que vous rencontriez un problème, vous pouvez ignorer tout ce qui suit ci-dessous.

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
fr: Lisez cet article avant de faire une restauration.

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
fr: Vous pouvez rechercher et remplacer votre base de données (pour migrer un site vers un nom de domaine différent par exemple) avec l'extension Migrator - suivez ce lien pour en savoir plus

en: %s restoration options:
fr: Options de restauration pour %s :

en: You will need to restore it manually.
fr: Vous devrez restaurer la sauvegarde manuellement.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
fr: L’élément suivant n’a pu être restauré automatiquement : « %s ».

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
fr: PHP safe_mode est activé sur votre serveur.

en: Choose the components to restore
fr: Choisissez les composants à restaurer

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
fr: La restauration va remplacer les thèmes, les extensions, les téléversements, la base de données et/ou le contenu d’autres répertoires (conformément aux éléments que vous allez sélectionner).

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
fr: Récupération (si nécessaire) et préparation des fichiers de sauvegarde...

en: Restore backup
fr: Restaurer la sauvegarde

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
fr: Veuillez patienter le temps que la communication avec le système de stockage distant soit terminée.

en: Also delete from remote storage
fr: Aussi supprimer du stockage distant

en: Delete backup set
fr: Supprimer le lot de sauvegarde

en: Select Files
fr: Sélectionner des fichiers

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
fr: ou

en: Drop backup files here
fr: Laissez les fichiers de sauvegarde ici

en: This feature requires %s version %s or later
fr: Cette fonctionnalité nécessite la %s version %s ou ultérieure

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
fr: Vous pouvez aussi les placer manuellement (via FTP ou autre) dans le répertoire d’UpdraftPlus (par défaut wp-content/updraft). Utilisez ensuite le lien « actualiser » ci-dessus.

en: Upload files into UpdraftPlus.
fr: Téléversez les fichiers dans UpdraftPlus.

en: UpdraftPlus - Upload backup files
fr: UpdraftPlus - Téléverser les fichiers de sauvegarde

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
fr: Si vous l'utilisez, désactivez le mode Turbo/Road.

en: Opera web browser
fr: navigateur web Opera

en: Rescan remote storage
fr: Scanner l’espace de stockage distant

en: Rescan local folder for new backup sets
fr: Scanner le dossier local pour recherche de nouveaux lots de sauvegarde

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
fr: La localisation de ce dossier est définie dans les réglages experts, sous l'onglet Réglages.

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
fr: Cliquez ici pour chercher des nouveaux lots de sauvegarde téléchargés par vous dans votre répertoire UpdraftPlus (sur votre serveur).

en: Upload backup files
fr: Téléverser des fichiers de sauvegarde

en: More tasks:
fr: Autres tâches :

en: refresh
fr: actualiser

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
fr: Espace disque utilisé par UpdraftPlus

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
fr: C'est le nombre de contenus de votre répertoire Updraft

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
fr: Votre installation WordPress a un problème avec les espaces. Cela pourrait corrompre les sauvegardes récupérées ici.

en: Latest UpdraftPlus.com news:
fr: Dernières nouvelles d'UpdraftPlus.com :

en: Download most recently modified log file
fr: Télécharger le dernier journal

en: (Nothing yet logged)
fr: (rien d’enregistré pour l’instant)

en: Last log message
fr: Dernier message du journal

en: Send this backup to remote storage
fr: Envoyer cette sauvegarde vers l’espace de stockage distant

en: Include your database in the backup
fr: Inclure votre base de données dans la sauvegarde

en: Backup non-WordPress files and databases
fr: Sauvegarder les fichiers non-WordPress et la base de données

en: Ask a pre-sales question
fr: Demander un renseignement sur un produit

en: Pre-sales FAQs
fr: Questions fréquentes (FAQ) d'avant-vente

en: Full feature list
fr: Liste complète des fonctionnalités

en: Do you need WordPress Multisite support?
fr: Avez-vous besoin du support WordPress multisites ?

en: Multisite
fr: Multi-sites

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
fr: Voulez-vous migrer ou cloner / dupliquer un site ?

en: Time now
fr: Heure actuelle

en: Files
fr: Fichiers

en: Next scheduled backups
fr: Prochaines sauvegardes planifiées

en: At the same time as the files backup
fr: En même temps que la sauvegarde des fichiers

en: Nothing currently scheduled
fr: Rien de planifié pour le moment

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
fr: Ce bouton est désactivé car votre dossier de sauvegarde n'a pas les droits appropriés en écriture (voir dans les réglages).

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
fr: Le bouton « Sauvegarder » est désactivé car le droit d’écriture n’est pas accordé au répertoire de sauvegarde (aller dans l’onglet « Réglages » et trouvez l’option appropriée).

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
fr: Cette interface fait beaucoup appel à JavaScript. Vous devez soit l'activer dans votre navigateur, soit utiliser un navigateur compatible avec JavaScript.

en: JavaScript warning
fr: Alerte JavaScript

en: Current limit is:
fr: Limite actuelle :

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
fr: La limite de la mémoire PHP (fixée par votre hébergeur) est très faible. UpdraftPlus a tenté de l’augmenter mais sans succès. Cette extension peut avoir des difficultés avec une limite de mémoire inférieure à 64 Mo, en particulier si vous téléversez des fichiers très volumineux (d’un autre côté, de nombreux sites réussissent avec une limite de 32 Mo - votre expérience peut varier).

en: Your backup has been restored.
fr: Votre sauvegarde a été restaurée.

en: For even more features and personal support, check out
fr: Pour encore davantage de fonctionnalités et une assistante individuelle, acheter

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
fr: Le dossier d’UpdraftPlus situé dans wp-content/plugins contient un espace et WordPress n'aime pas cela. Vous devriez renommer le dossier wp-content/plugins/updraftplus pour régler ce problème.

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
fr: Si vous pouvez encore lire ces mots après le chargement complet de la page, votre site a un problème avec JavaScript ou JQuery.

en: Warning:
fr: Attention :

en: Your settings have been wiped.
fr: Vos réglages ont été effacés avec succès.

en: Backup directory successfully created.
fr: Le répertoire de sauvegarde a été créé avec succès.

en: Backup directory could not be created
fr: Le répertoire de sauvegarde n'a pu être créé

en: Return to UpdraftPlus configuration
fr: Retourner à la configuration d’UpdraftPlus

en: More plugins
fr: Plus d'extensions

en: Lead developer's homepage
fr: Page d’accueil du développeur

en: Newsletter sign-up
fr: Abonnement à la newsletter

en: News
fr: Actualités

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
fr: Format du nom de fichier invalide - cela ne ressemble pas à une base de données chiffrée par UpdraftPlus

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
fr: Cela ressemble à un fichier créé par UpdraftPlus, mais cette installation ne sait pas de quel type d'objet il s'agit : %s. Peut-être vous manque-t-il une extension ?

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
fr: Format du nom de fichier invalide - ceci ne ressemble pas à un fichier créé par UpdraftPlus

en: This backup was created by %s, and can be imported.
fr: Cette sauvegarde a été créée par %s et peut être importée.

en: This file could not be uploaded
fr: Ce document ne peut pas être uploadé

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: You will find more information about this in the Settings section.
fr: Vous trouverez plus d'information à ce sujet dans la section Réglages.

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
fr: Le répertoire de sauvegarde (%s) n'a pas les droits d'accès adéquats ou n'existe pas.

en: No local copy present.
fr: Pas de copie locale.

en: Download in progress
fr: Téléchargement en cours

en: Download failed
fr: Téléchargement échoué

en: The log file could not be read.
fr: Le fichier journal n'a pas pu être lu.

en: Error: unexpected file read fail
fr: Erreur : échec inattendu de lecture de fichier

en: Messages:
fr: Messages :

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
fr: Tâche non trouvée. Peut-être est-elle déjà finie ?

en: Job deleted
fr: Tâche supprimée

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
fr: Parfait. Vous devriez bientôt voir l’activité dans le champ « Dernier message du journal », ci-dessous.

en: Start backup
fr: Démarrer la sauvegarde

en: Constants
fr: Constantes

en: Options (raw)
fr: Options (brute)

en: Known backups (raw)
fr: Sauvegardes connues (brut)

en: Backup set not found
fr: Lot de sauvegarde non trouvé

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
fr: L'archive de sauvegarde a bien été traitée, mais avec quelques erreurs. Vous allez devoir annuler et corriger les problèmes avant de reprendre le processus.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then press Restore to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
fr: Le fichier d’archive de sauvegarde a bien été traité mais avec quelques avertissements. Si tout est correct, cliquez sur « Restaurer » pour continuer. Sinon, annulez et corrigez le problème en premier lieu.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore to proceed.
fr: Le fichier d‘archive de sauvegarde a bien été traité. Cliquez sur le bouton « Restaurer » pour continuer.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
fr: Cette sauvegarde multi-archives semble avoir perdu les archives suivantes : %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
fr: Fichier (%s) trouvé, mais sa taille est différente (%s) de celle attendue (%s). Il est peut-être corrompu.

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
fr: Fichier trouvé, mais avec une taille nulle (vous devez le ré-envoyer sur le serveur) : %s

en: File not found (you need to upload it): %s
fr: Fichier non trouvé (vous devez le charger sur le serveur) : %s

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
fr: Sauvegarde créée par une source inconnue (%s) et qui ne peut être restaurée.

en: Database
fr: Base de données

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
fr: Uniquement la base de données WordPress peut être restaurée ; vous allez devoir gérer manuellement la base de données externe.

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
fr: Vous devriez vous assurer que c'est bien cet ensemble de sauvegardes qui doit être utilisé sur ce site, avant de restaurer (et qu'il ne s'agit pas d'un ensemble de sauvegardes d'un autre site).

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
fr: UpdraftPlus n'a pas reconnu que cet ensemble de backups a été créé par l'installation actuelle de WordPress. Il semble qu'il se situe dans un emplacement distant ou sur un site distant.

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
fr: Le réglage PHP sur ce serveur autorise seulement %s secondes de fonctionnement de PHP et ne donne pas la latitude de repousser cette limite si nécessaire. Si  vous avez beaucoup de données à importer et si la restauration excède le temps imparti, vous devrez demander à votre prestataire d'hébergement comment augmenter ce délai de traitement (ou tenter une restauration en plusieurs parties).

en: No such backup set exists
fr: Ce lot de sauvegarde n'existe pas.

en: Nothing yet logged
fr: Rien n'est encore inscrit au journal

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
fr: L'archive de sauvegarde n'a pas été trouvée. La méthode de stockage distant (%s) ne nous permet pas de rechercher les fichiers manquants. Pour lancer une restauration avec UpdraftPlus, vous devrez placer une copie de cette archive dans le répertoire de travail d'UpdraftPlus.

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
fr: Allez dans les r&eacute;glages du stockage distant pour vous y connecter.

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
fr: %s a été choisi en tant que stockage distant, mais vous n'y êtes pas connecté.

en: UpdraftPlus notice:
fr: Remarque UpdraftPlus :

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
fr: Lire cette page pour être guidé(e) parmi les causes possibles et le moyen d'y remédier.

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this means that the scheduler in your WordPress install is not working properly.
fr: WordPress a un certain nombre de tâches planifiées en retard (%d). À moins qu’il s’agisse d’un site de développement, ceci signifie que le planificateur de votre installation WordPress ne fonctionne pas correctement.

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
fr: UpdraftPlus est en mode débogage . Vous pourrez maintenant voir sur cette page les informations de débogage de UpdraftPlus et de toute autre extension installée. Veuillez s'il vous plaît vous assurer que l'information que vous voyez provient bien d'UpdraftPlus avant de poster une demande d'assistance.

en: Notice
fr: Notification

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
fr: En cas de problème avec les sauvegardes, consultez cette FAQ.

en: Your website is hosted using the %s web server.
fr: Votre site web est hébergé par un serveur %s.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
fr: UpdraftPlus n'est pas officiellement compatible avec les versions WordPress antérieures à %s. Nous ne fournirons aucun support tant que vous n'aurez pas fait la mise à jour. Merci de votre compréhension.

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
fr: Vous avez un espace inférieur à %s sur le disque qu'UpdraftPlus doit utiliser pour les sauvegardes. UpdraftPlus pourrait manquer de place. Contactez votre hébergeur pour résoudre ce problème.

en: Go here for more information.
fr: Cliquez ici pour plus d'information.

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
fr: Le planificateur de sauvegarde est désactivé dans votre installation WordPress, par le biais du réglage DISABLE_WP_CRON. Aucune sauvegarde ne peut débuter (même la sauvegarde immédiate) tant que vous n'aurez pas paramétré un moyen de lancer le planificateur manuellement ou tant que vous ne l'aurez pas activé.

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
fr: Le temps de fonctionnement disponible pour les extensions WordPress est très bas (%s secondes). Vous devriez l'augmenter de façon à éviter les échecs dus à des dépassements de temps (time-outs). C'est le réglage PHP max_execution-time qui est en cause ; la valeur recommandée est %s secondes ou davantage Consultez votre hébergeur pour plus d’aide à ce sujet.

en: Warning
fr: Attention

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
fr: Pour modifier les réglages par défaut de ce qui est sauvegardé, pour configurer des sauvegardes planifiées, pour envoyer vos sauvegardes vers un espace de stockage distant (recommandé) et davantage, rendez-vous sous l'onglet Réglages.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
fr: Pour effectuer une sauvegarde, cliquer sur le bouton Sauvegarder maintenant.

en: Welcome to UpdraftPlus!
fr: Bienvenue sur UpdraftPlus !

en: Update Theme
fr: Mettre à jour Thème

en: Update Plugin
fr: Mettre à jour l'extension

en: Allowed Files
fr: Fichiers autorisés

en: Send
fr: Envoyer

en: Testing connection...
fr: Test de la connexion

en: Deleting...
fr: Suppression...

en: key name
fr: nom de la clé

en: Failure: No %s was given.
fr: Échec : aucun %s fourni.

en: Key
fr: Clé

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
fr: SVP, donnez un nom à cette clé (ex. le site auquel elle est destinée) :

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
fr: Vous devriez vous assurer que le site distant est bien en ligne, non protégé par un pare-feu, n&rsquo;a pas de module de sécurité susceptible d&rsquo;en bloquer l'accès, dispose d&rsquo;une version %s ou ultérieure d'UpdraftPlus active et que les clés ont été correctement saisies.

en: Send to site:
fr: Envoyer vers le site :

en: Creating...
fr: Création...

en: Add site
fr: Ajouter le site

en: Adding...
fr: Ajout...

en: Update quota count
fr: Mise à jour du comptage de l’espace

en: Counting...
fr: Comptage en cours...

en: Disconnecting...
fr: Déconnexion en cours...

en: Disconnect
fr: Déconnexion

en: Connecting...
fr: Connexion en cours...

en: Connect
fr: Connecter

en: You have made changes to your settings, and not saved.
fr: Vous avez modifié vos réglages mais vous ne les avez pas sauvegardés.

en: Automatic backup before update
fr: Sauvegarde auto avant mise à jour

en: Download log file
fr: Télécharger le journal

en: Restore
fr: Restaurer

en: Close
fr: Fermer

en: Proceed with update
fr: Démarrer la mise à jour

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
fr: Vous n‘avez sélectionné aucun composant à restaurer. Veuillez en sélectionner au moins un puis réessayez.

en: Create
fr: Créer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: The file was uploaded.
fr: Le fichier a été envoyé.

en: Unknown server response status:
fr: Le statut de la réponse du serveur est inconnu :

en: Unknown server response:
fr: Réponse du serveur inconnue :

en: This decryption key will be attempted:
fr: Cette clé de chiffrement sera essayée :

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
fr: Suivez ce lien pour tenter le déchiffrement et télécharger le fichier de base de données sur votre ordinateur.

en: Upload error
fr: Erreur d'envoi

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
fr: Ce fichier ne semble pas être une archive de base de données chiffrée créée par UpdraftPlus (de tels fichiers ont une extension .gz.crypt et leur nom ressemble à cela : backup_(heure)_(nom du site)_(code)_db.crypt.gz).

en: Upload error:
fr: Erreur d'envoi :

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
fr: (vérifiez que le fichier zip que vous essayez de télécharger a bien été créé par UpdraftPlus)

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
fr: Dans le cas où cette sauvegarde aurait été créée par un autre plugin de sauvegarde, UpdraftPlus Premium pourrait être en mesure de vous aider.

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
fr: Toutefois, les archives UpdraftPlus sont des fichiers standard zip/SQL. Donc si vous êtes certain(e) que votre fichier est au bon format, vous pouvez le renommer pour qu'il soit conforme à cette structure de nom.

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
fr: Ce fichier ne semble pas être une archive de sauvegarde UpdraftPlus (de tels fichiers sont des fichiers avec extension .zip ou .gz et dont la structure du nom est similaire à celle-ci: backup_(heure)_(nom du site)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: Raw backup history
fr: Historique des sauvegardes

en: Delete Old Directories
fr: Supprimer les anciens répertoires

en: PHP information
fr: Information PHP

en: Requesting start of backup...
fr: Demander le démarrage de la sauvegarde…

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
fr: Erreur de téléchargement : le serveur a renvoyé une réponse incompréhensible.

en: Download to your computer
fr: Télécharger sur votre ordinateur

en: Delete from your web server
fr: Supprimer de votre serveur

en: File ready.
fr: Fichier prêt.

en: Error
fr: Erreur

en: Error:
fr: Erreur :

en: Error data:
fr: Erreur de donnée(s) :

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
fr: Erreur&nbsp;: le serveur a renvoyé une réponse que nous n’avons pas comprise.

en: Errors:
fr: Erreurs :

en: Warnings:
fr: Alertes :

en: Error: the server sent an empty response.
fr: Erreur : le serveur a renvoyé une réponse vide.

en: Processing files - please wait...
fr: En cours - veuillez patienter…

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
fr: Certains fichiers sont toujours en cours de téléchargement ou de traitement - merci de patienter.

en: Begun looking for this entity
fr: Recherche de l'élément en cours

en: calculating...
fr: calcul en cours…

en: Trying...
fr: Essai en cours...

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
fr: Le mot de passe du nouvel utilisateur de la console Rackspace est (ceci ne sera pas affiché de nouveau):

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
fr: Le serveur Web a renvoyé un code d'erreur (essayez de nouveau ou vérifiez vos logs de serveur Web)

en: Unexpected response:
fr: Réponse inattendue :

en: The restore operation has begun. Do not close your browser until it reports itself as having finished.
fr: La procédure de restauration a débuté. Ne fermez pas votre navigateur tant que la procédure n’a pas été annoncée comme terminée.

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
fr: Si vous excluez à la fois la base de données et les fichiers, alors il ne reste plus rien!

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
fr: Pour envoyer à plus d'une seule adresse, séparez chacune d'elles par une virgule.

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
fr: Nouveau scan des espaces de stockage local et distant à la recherche de lots de sauvegarde...

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
fr: Nouvelle analyse (rechercher des sauvegardes que vous avez envoyé manuellement dans le stockage de sauvegarde interne) ...

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
fr: Avertissement : les serveurs de messagerie ont généralement des limites de taille des e-mails ; généralement autour de %s Mo. Les sauvegardes supérieures aux limitations sont susceptibles de ne pas arriver à destination.

en: Send a report only when there are warnings/errors
fr: Envoyer un rapport uniquement quand il y a des avertissements/erreurs

en: Premium WooCommerce plugins
fr: Plugins premium WooCommerce

en: Free two-factor security plugin
fr: Plugin de sécurité à double facteur gratuit

en: More quality plugins
fr: Plus d’extensions de qualité

en: Go to the shop.
fr: Se rendre au magasin en ligne.

en: Compare with the free version
fr: Comparez avec la version gratuite

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world's most popular backup plugin.
fr: Pour un support personnel, la possibilité de copier des sites, plus de destinations de stockage, des sauvegardes chiffrées pour la sécurité, de meilleurs rapports, aucune publicité et bien plus encore, jetez un œil à la version premium d’UpdraftPlus, l’extension de sauvegarde la plus populaire au monde.

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
fr: Nouvelles d’UpdraftPlus, supports de formation de haute qualité pour les développeurs/développeuses et les propriétaires de sites WordPress, ainsi que des nouvelles plus générales liées à WordPress. Vous pouvez vous désabonner à tout moment.

en: Free Newsletter
fr: Newsletter gratuite

en: Dismiss (for %s months)
fr: Ignorer (pour %s mois)

en: Settings
fr: Réglages

en: Backup Now
fr: Sauvegarder
